Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Tekst kuratorski

 

Sacrum Profanum z nową edycją wkracza do Multiwersum! Czyż nie sztuka współczesna najpełniej przedstawia wielość uniwersów? Sacrum Profanum już w nazwę wpisane ma łączenie przeciwstawnych światów i budowanie między nimi połączeń. Czerpiąc inspiracje z popkultury, wyniesiemy tę misję na wyższy poziom, a mosty będziemy przerzucać nad jeszcze większymi i szerszymi kan(i)onami. Raz jeszcze spróbujemy zatrzeć granice pomiędzy tzw. muzyką poważną i alternatywną, sięgając po absolutnie niecodzienne połączenia.

Multiwersum, temat szeroko eksplorowany m.in. w aktualnym kinie superbohaterskim, to określenie wielu światów, uniwersów czy wielowymiarowości. Podobnie można spojrzeć na muzykę współczesną. To zupełnie niejednorodna dziedzina, w której nie brak co rusz nowych przestrzeni estetycznych i konceptualnych. Czy obecnie to artyści stali się superbohaterami naszych czasów? W dobie wielu kryzysów (społecznego, gospodarczego i wojny), w czasie ograniczonego zaufania społecznego i głębokich podziałów. Czy to nie w ich twórczości właśnie możemy szukać pokrzepienia lub wskazówek do interpretacji i rozumienia złożoności dzisiejszego świata? Świata, który każdy z nas widzi i rozumie inaczej, zgodnie z informacjami i podaniami przekazywanymi w naszych własnych, zindywidualizowanych, zatomizowanych bańkach.

Multiwersum to także nader trafna metafora dzisiejszej rzeczywistości, w której każdy z nas odnajduje siebie w wielu uniwersach naraz. To nie tylko rzeczywistość realna i cyfrowa, ale także prywatna, rodzinna, publiczna i zawodowa. Wielość światów oraz naszych twarzy i ról społecznych, które na co dzień odgrywamy. Dodatkowo to rzeczywistość powielana i multiplikowana przez lustrzane wymiary tworzone w świecie cyfrowym, coraz szybciej i szerzej rozwijających się metawersach.

W Multiwersum szukamy klucza do stworzenia programu i osadzenia go w czasie i przestrzeni, dzieląc festiwal na dwie części wrześniową i listopadową, czy organizując koncerty w różnych miejscach w Krakowie. Odnajdujemy jego wymiary w muzyce, kompozycjach, mieście i miejscach, ale także wśród zaproszonych artystek i artystów. Na tegorocznym Sacrum Profanum w Multiwersum będziemy szukać multi: wersji, wariantów, gatunków, przestrzeni, lokacji, światów, uniwersów i relacji.

Dlatego też już teraz ogłaszamy współpracę z fundacją Avant Art i krakowski przystanek na trasie polsko-skandynawskiego projektu In Between Norway & Poland. 24 września na Sacrum Profanum wystąpi Ensemble E – międzynarodowy zespół artystów i muzyków działających na polach współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, improwizacji, folku, free jazzu i innych tradycji muzycznych. Grupa powstała z inicjatywy fundacji Avant Art i Matsa Gustafssona, szwedzkiego muzyka i kompozytora. Pod jego kierownictwem artyści przeprowadzili badania alternatywnych sposobów ekspresji muzycznej w obrębie tradycji ludowych ze Skandynawii, Polski i Portugalii. Tak powstała zupełnie nowa ekspresja, zbudowana na okruchach pamięci.

Ensemble E wystąpi w składzie: Daniel Formo (organy, fortepian), Susana Santos Silva (trąbka), Arne Forsén (fortepian, klawikord), Sylwia Świątkowska (suka biłgorajska), Maniucha Bikont (wokal, tuba), Anders Hana (langeleik, skrzypce Hardanger i harfa żydowska) oraz Mats Gustafsson, który poprowadzi zespół i zagra na fletach i saksofonach. Pozostałe koncerty odbędą się na Avant Art Festival we Wrocławiu i Warszawie oraz w CK Zamek w Poznaniu.

Ensemble E powstał w ramach projektu In Between Norway & Poland / Culture, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021 (Program „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”).