Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.
KBF jest kontynuatorem działań i misji Biura Festiwalowego Kraków 2000, powołanego w 1997 roku dla organizacji cyklu wydarzeń podkreślających rolę Krakowa jako Europejskiego Miasta Kultury. Podobnie jak wtedy, dziś tym bardziej zadania stawiane przed KBF nie sprowadzają się tylko do corocznej organizacji kilkunastu dużych i kilkudziesięciu mniejszych przedsięwzięć o różnorodnym charakterze. Sprawność organizacyjna i umiejętność zbudowania od podstaw marki festiwalowej o międzynarodowym wymiarze stanowią o sile i prestiżu instytucji kultury, ale całe spektrum działalności Biura na różnych polach, przedstawione na kolejnych stronach, świadczy o jego roli czynnika kluczowego dla realizacji miejskich strategii kulturalnych.
Naturalną konsekwencją takiego podejścia jest rozszerzenie czysto organizacyjnej działalności KBF o działania na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, przemysłu spotkań i przemysłów czasu wolnego. Przykłady programów Kraków Miasto Literatury UNESCO i Literacka Małopolska, działalność Krakow Film Commission i Regionalnego Funduszu Filmowego, a także zarządzanie dużą strukturą informacji turystycznej oraz Centrum Kongresowym ICE Kraków pokazują ważne kierunki rozwoju KBF zapoczątkowane w ostatnich latach. Warto podkreślić, że te działania nie są realizowane w oderwaniu od otoczenia: przeciwnie, wiele inicjatyw powstaje w porozumieniu z odpowiednimi środowiskami, a wypracowany w ten sposób consensus pozwala na dalszą partnerską współpracę. To z kolei sprawia, że KBF postrzegane jest jako inicjator sieci powiązań, w której instytucje miejskie i centralne oraz organizacje pozarządowe, ale także spółki komercyjne mogą kontaktować się między sobą i porozumiewać na płaszczyźnie kultura – wiedza – innowacje – biznes. Wokół tak powstałej sieci zmienia się również model organizowania dużych wydarzeń – czego przykładem może być choćby Festiwal Conrada.
Działania na rzecz praw człowieka i praw mniejszości, angażowanie społeczności lokalnej poprzez chociażby wprowadzanie sztuki najnowszej w przestrzeń publiczną, ale i akcje otwierające drzwi przed wszystkimi, którzy dotąd mogli czuć się wykluczeni – takie priorytety wpisują KBF w dzieło budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Zapisz się, aby otrzymywać co miesiąc najnowsze informacje
Bądź z nami na bieżąco
Zapisz się do newslettera
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.