Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami


Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich grup odbiorców. Staramy się dostosowywać przestrzeń wydarzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważne dla nas jest, aby Festiwal był miejscem przyjaznym dla wszystkich oraz bezpieczną przestrzenią doświadczania pozytywnych emocji.

Naszą misją jest tworzenie jak najszerszego dostępu do kultury wysokiej dla możliwie największego grona odbiorców, w tym – naturalnie – również dla grup defaworyzowanych. Od lat podkreślamy więc społeczną odpowiedzialność i edukacyjny charakter festiwalu, umożliwiając uczestnictwo w koncertach osobom z niepełnosprawnościami.


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich grup odbiorców. Staramy się dostosowywać przestrzeń wydarzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważne dla nas jest, aby Festiwal był miejscem przyjaznym dla wszystkich oraz bezpieczną przestrzenią doświadczania pozytywnych emocji.

Naszą misją jest tworzenie jak najszerszego dostępu do kultury wysokiej dla możliwie największego grona odbiorców, w tym – naturalnie – również dla grup defaworyzowanych. Od lat podkreślamy więc społeczną odpowiedzialność i edukacyjny charakter festiwalu, umożliwiając uczestnictwo w koncertach osobom z niepełnosprawnościami.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Warsztaty dla uczniów placówek specjalnych: mikrokoncerty dla dzieci (zamknięte)

30 października, 6 oraz 8 listopada, 11.00

Pałac Potockich

Bliskie spotkania z muzyką w ramach Festiwalu Sacrum Profanum dla uczniów placówek specjalnych. Wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: Eryk Jaworski oraz Mateusz Wąż. Spotkanie z muzyką poprowadzi w sposób zrozumiały i przystępny dla młodych słuchaczy nasza edukatorka –  Anna Kurda, absolwentka filmoznawstwa i muzykologii.

W programie:

Leo Brouwer- Micropiezas

Ernesto Lecuona- Malaguenia (arr. Akira Seta)

Dusan Bogdanović- Sonata Fantasia

 

Warsztaty dźwiękowe dla uczennic Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. św. siostry Faustyny (zamknięte)

7 listopada, 11.00

Pałac Potockich

Podczas warsztatów spróbujemy poszukać w muzyce czegoś innego niż tylko dźwięku. Zbadamy na ile można go przedstawić na kartce papieru, spróbujemy go razem opisać słowami i zaprezentować własnym ciałem, a porozumiewając się za pomocą instrumentów opowiemy o niejednej emocji, która w nas tkwi. Dzięki nastawieniu na muzykę improwizowaną, zajęcia pozwolą nam się zarówno zrelaksować, jak i muzycznie wyszaleć. Zagramy, zaśpiewamy, zinterpretujemy się nawzajem i poszukamy wśród różnorodnych instrumentów swobody i spokoju.

Prowadzenie: Asia Nawojska - pianistka, wokalistka, autorka tekstów oraz muzyki i edukatorka. Laureatka Ogólnopolskich Festiwali zarówno jako autorka, jak i interpretatorka. Scenę muzyczną i studyjną dzieliła m.in z Mikromusic, Kwiatem Jabłoni, Ralphem Kamińskim czy Jazz Bandem Młynarski-Masecki. Absolwentka Szkoły Muzycznej na Fortepianie oraz Rytmice. Surdopedagożka i arteterapeutka. Współpracując z różnymi instytucjami kultury jako członkini Fundacji Migawka, od lat opracowuje muzyczno-kreatywne zajęcia muzyczne, ze względu na chęć podzielenia się własnym doświadczeniem, wartościowymi tekstami, które zamienia w piosenki, oraz otwartym sposobem prowadzenia zajęć nastawionych na indywidualizm. Myślą przewodnią w budowaniu opracowywanych przez nią projektów jest szeroki wpływ na rozwój, z nastawieniem na poszerzanie granic wyobraźni, ekspresji twórczej i otwartości na świat.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU

Listopadowe wydarzenia Festiwalu Sacrum Profanum będą odbywać się w 5 miejscach w Krakowie. Poniżej znajduje się lista lokalizacji festiwalowych z informacjami o barierach i/lub udogodnieniach architektonicznych.

Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

Filharmonia nie dysponuje parkingiem dla słuchaczy, ale od strony ulicy Zwierzynieckiej znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek częściowo dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Przy głównym wejściu do budynku, od ulicy Straszewskiego, znajduje się niski próg. Drzwi nie otwierają się automatycznie, dlatego obsługa widowni oraz koordynator dostępności służą pomocą.

Kasa biletowa znajduje się na parterze, wejście od ulicy Straszewskiego. Do szatni na poziomie −1 oraz na balkon można się dostać za pomocą windy. Wejście na główną część sali koncertowej jest pozbawione progów. Obsługa widowni otwiera obydwa skrzydła drzwi, żeby każdy mógł swobodnie wejść. Balkon nie jest dostosowany dla osób poruszających się na wózkach.

Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się na parterze.

Zarówno kasa biletowa, jak i sala koncertowa zaopatrzone są w pętle indukcyjne. Istnieje możliwość wejścia do budynku z psem przewodnikiem.

 

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Najbliższy przystanek to “Teatr Bagatela” znajdujący się przy ulicy Karmelickiej.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji społecznej i zawodowej osoba z niepełnosprawnością ma prawo przebywać na terenie obiektu z psem asystującym.

Na ulicy Rajskiej mamy wyznaczone 4 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami w strefie płatnego parkowania, ok. 1 m, 50 m, 100 m od budynku, po tej samej stronie co budynek.

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową: posiada windę oraz szerokie przejścia między pomieszczeniami. Toalety i szatnia znajdują się na poziomie -1.

Na parterze znajduje się kasa biletowa oraz sala widowiskowa. Wszystkie spektakle grane na sali widowiskowej są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

10 miejsc dla osób poruszających się na wózkach znajduje się przed trybunami na poziomie 0.

W budynku znajduje się również Sala Kinowa (poziom -1). Niestety nie jest ona dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchu, ponieważ nie ma możliwości udostępniania miejsc dla osób poruszających się na wózku. Istnieje jedynie możliwość wjechania na pierwszy poziom schodów na sali kinowej (ostatni rząd) i zajęcie miejsca na pierwszym skrajnym fotelu kinowym.

Obsługa Teatru zadba o Państwa wózek na czas trwania seansu i umieści go w bezpiecznym miejscu ze względu na bezpieczeństwo i przepustowość drogi ewakuacyjnej. Jeśli będą Państwo mieli konieczność skorzystania z wózka podczas seansu - obsługa jest cały czas do Państwa dyspozycji.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Wejście od ul. M. Konopnickiej lub od ul. Sandomierskiej na parking Muzeum. Dostęp do lokalu poprzez schody lub podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Podejście strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej. Nie ma przeszkód dla wstępu z psem asystującym. Nie ma możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

https://manggha.pl/deklaracja-dostepnosci

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 1

Budynek przy ul. Jagiellońskiej mieści się w ścisłym centrum, w obrębie Starego Miasta. Powierzchnia jest często nierówna, a chodniki wąskie. Poruszanie się po nich może być trudne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, poruszających się na wózku. Jagiellońska 1, 31-010 Kraków

DOJAZD

Najwygodniej dojechać na przystanek Teatr Bagatela, który znajduje się ok. 240 m od budynku Teatru.

Tramwaje: 2, 4, 8, 13, 14, 18, 24

Autobusy: 124, 152, 304, 424, 502

MIEJSCA PARKINGOWE

Teatr nie posiada parkingu dla widzów.

Ogólnodostępne miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania znajdują się najbliżej przy ulicy Krupniczej (ok. 400 m od Teatru).

Ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej (1 miejsce ) i Szczepańskiej (2 miejsca).

Teatr mieści się w Strefie Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że bezpośredni dojazd do budynku własnym samochodem jest niemożliwy.

Jest możliwy dojazd uprawnionymi taksówkami, komunikacją miejską oraz pojazdami z identyfikatorem umożliwiającym wjazd do strefy ograniczonego ruchu. Wejście główne: Duża Scena, Nowa Scena, Sala Modrzejewskiej, Strefa BE

Główne wejście do budynku Starego Teatru znajduje się przy ul. Jagiellońskiej. Można dostać się nim na Dużą Scenę, Nową Scenę, Salę Modrzejewskiej, Strefę BE.

Wejście prowadzi z poziomu chodnika, nie ma progów. Drzwi są przeszklone, dwuskrzydłowe, otwierane manualnie. Ich szerokość wynosi ponad 90 cm. Za drzwiami znajduje się hol kasowy.

Z holu kasowego może wejść do dolnego foyer. Wejście do dolnego foyer z holu kasowego prowadzi przez drzwi wahadłowe. Ich obsługa może być zbyt trudna dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Zespół Obsługi Widzów służy pomocą przy wejściu do foyer oraz w szatni.

KASA BILETOWA

Kasa biletowa znajduje się po prawej stronie głównych drzwi wejściowych do Teatru. Nie ma progów ani schodów do pokonania. Kasa Teatru posiada system wzmocnienia dźwięku: głośnik i mikrofon.

SZATNIA

Szatnia znajduje się w dolnym foyer, na wprost oraz po prawej stronie głównego wejścia do Teatru.

TOALETY

Toalety znajdują się na parterze obok Strefy BE oraz na pierwszym piętrze. Na każdym poziomie znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnością.

Na pierwszym piętrze toaleta dla osób z niepełnosprawnością jest jednocześnie toaletą damską. Z toalety może korzystać jedna osoba naraz. Toaletę można zamknąć od środka. 

Duża Scena i Sala Modrzejewskiej znajdują się na 1 piętrze. Na 1 piętro można dostać się schodami lub windą. Winda łączy dolne foyer z foyer górnym. Foyer to duże pomieszczenie, w którym widzowie czekają na spektakl lub mogą tam odpocząć podczas przerwy.

Więcej informacji na stronie: https://stary.pl/pl/deklaracja-dostepnosci/

Teatr Łaźnia Nowa, oś. Szkolne 25

Przestrzeń Teatru Łaźnia Nowa w budynku na os. Szkolnym 25 w Krakowie jest dostępna dla osób o utrudnionym poruszaniu się.

Osobom poruszającym się na wózku najłatwiej dostać się do budynku wejściem po lewej stronie budynku, od strony parkingu, bowiem tam znajduje się odrębne wejście z podjazdem dla wózków inwalidzkich.

Przy głównych drzwiach wejściowych do budynku Teatru zainstalowany jest wideodomofon skomunikowany z sekretariatem Teatru oraz z sektorem administracyjnym Teatru. Drzwi są otwierane poprzez zamek elektromagnetyczny. Widzowie zapraszani są przez pracowników Biura Obsługi Widza do foyer Teatru, a następnie na widownię. W celu sprawnej organizacji wizyty, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Widza: tel. 504-416-796, e-mail: bilety@laznianowa.pl

Sale teatralne, korytarze i inne przestrzenie przeznaczone dla widzów i gości Teatru nie posiadają barier progowych na poziomie 0 utrudniających przejezdność dla wózków inwalidzkich. W budynku Teatru nie ma windy.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na poziomie 0, w tzw. „starej szatni”, przy bocznym wejściu oraz naprzeciwko wejścia do sal teatralnych.

Teatr dysponuje wewnętrznym parkingiem dla gości i widzów Teatru, w tym miejscami dogodnymi do zaparkowania dla samochodów osób z niepełnosprawnością. Maksymalna liczba stanowisk: 70. W celu skorzystania z miejsca parkingowego, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widza: tel. 504-416-796, e-mail: bilety@laznianowa.pl

W Teatrze nie ma pętli indukcyjnych. Teatr nie dysponuje obecnie możliwością tłumaczenia spektakli na język migowy – zarówno na miejscu („na żywo”) i online.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jako miejsce otwarte na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę NGO, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji – ożywia centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom. Od 2021 roku, odrestaurowane wnętrza pierwszego piętra kamienicy zajmuje KBF.

Informacja o KBF w ETR: https://kbf.krakow.pl/informacja-w-etr/

 

DOJAZD

    Parking - Plac Wszystkich Świętych 5 (wjazd tylko od ul. Poselskiej) obok klasztoru Franciszkanów

    parking czynny: poniedziałek - sobota 7:00 - 22:00, niedziela 9:00 -22:00

    Komunikacja miejska: przystanek Plac Wszystkich Świętych

 

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU

    Wejście do budynku: niski próg, szerokie drzwi. W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.

    Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej.

    Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

    Wraz ze Stowarzyszeniem Dobrze przygotowaliśmy audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala na poruszanie się po Pałacu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

    Pliki do pobrania znajdują się na stronie https://palacpotockich.krakow.pl w zakładce Dostępność.

    Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

    DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU

    W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową w recepcji na I piętrze.

 

KONTAKT:

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas.

Koordynatorka dostępności:

Barbara Zając

mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

telefon/SMS: +48 604 483 402 lub +48 12 354 26 80