Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2022

Stimm(i)[u]ung

Wojtek Blecharz – Stimm(i)[u]ung na odwróconą wiolonczelę i 2–4 instrumentów (2019) 10’ [premiera światowa]


„Jeżeli poznałeś jedną osobę z autyzmem, to poznałeś jedną osobę z autyzmem.”
dr Stephen Shore

Nowy utwór na 5 instrumentów napisany dla nowojorskiego zespołu ICE International Contemporary Ensemble jest wynikiem współpracy kompozytora z reżyserem Piotrem Stasikiem, którego najnowszy film poświęcony będzie osobom autystycznym i ich relacji z otaczającym ich światem. Dzisiejsze prawykonanie jest początkiem, zapowiedzią muzyki, która będzie towarzyszyć pełnometrażowemu dokumentowi Stasika. Utwór został zamówiony przez festiwal Sacrum Profanum i jest przeznaczony na wiolonczelę, flet, perkusję, klarnet i saksofon.

Z angielskiego stimming (self stimulatory behaviour) to zespół powtarzanych zachowań: ruchów, słów, dźwięków, zapętlonych czynności, dających poczucie bezpieczeństwa, ochraniających przed zbyt intensywnymi bodźcami w otaczającym środowisku.
W niemieckim stimmung może być rozumiane na kilka sposobów: jako nastrój, emocja, atmosfera, ale też jako strój instrumentu czy „dostrajanie” się do otoczenia.

W pełnej wersji utwór powinien być wykonywany w zapętleniu przez minimum godzinę, w przestrzeni, w której widzowie mogą swobodnie przemieszczać się między muzykami.

Wojtek Blecharz