Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
10

września
sobota


17.00

Galeria Kazimierz

Wydarzenia towarzyszące

Miniatury wytchnienia

Miniatury wytchnienia są niczym innym, jak chwilą na zatrzymanie, złapanie uważności i odrobiny muzycznej przyjemności. Świetna krakowska pianistka Wioletta Fluda-Tkaczyk wykona późnoromantyczne miniatury Roberta Fuchsa na fortepian. Taki repertuar, czy sam fortepian to nietuzinkowi goście Galerii Kazimierz, proszę skorzystać z okazji i złapać nieco Sacrum w przerwie od codziennego Profanum. 

Fortepianowa twórczość Roberta Fuchsa jest w Polsce bardzo rzadko wykonywana. Austriacki kompozytor, tworzący w późnym romantyzmie uważany był za mistrza miniatury. Pianistka zaprezentuje Państwu dwa cykle miniatur: Improvisationen op. 11 oraz Sechs Klavierstücke op.114. Każdy z nich składa się z kontrastowo zestawionych części, tworzących wachlarz niezwykłej kolorystyki brzmieniowej. Improvisationen op. 11 zostały wydane po raz pierwszy w 1875 roku w Lipsku. Sechs Klavierstücke op. 114 powstały w 1925 roku i były ostatnim utworem na fortepian, jaki napisał Robert Fuchs. Kompozycje te doskonale wpisują się w charakter muzyki salonowej. Odnajdziemy w nich motywy tańca, nostalgii, radości, smutku czy intymności. W tym roku mija 95 lat od śmierci kompozytora, więc jest to doskonała okazja do przypomnienia odbiorcom jego dzieł.

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Sacrum Profanum, którego partnerem jest Galeria Kazimierz.

Wstęp wolny