Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
24

września
niedziela


19.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Koncert

In Between

KUP BILET

Ensemble E to międzynarodowy zespół artystów i muzyków pod kierownictwem Matsa Gustafssona działający na polach współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, improwizacji, folku, free jazzu i innych tradycji muzycznych. Stworzył zupełnie nową ekspresję zbudowaną na okruchach pamięci.

Grupa powstała z inicjatywy fundacji Avant Art i Matsa Gustafssona, szwedzkiego instrumentalisty i kompozytora. Pod jego kierownictwem artyści przeprowadzili badania alternatywnych sposobów ekspresji muzycznej w obrębie tradycji ludowych ze Skandynawii, Polski i Portugalii. Gustafsson poprosił artystów o podzielenie się najważniejszym osobistym wspomnieniem muzycznym – melodią pierwszej kołysanki czy pieśni, która trwale się w nich zapisała. To był punkt wyjścia do kolektywnej pracy nad utworem EE Opus One. Tak powstała zupełnie nowa ekspresja zbudowana na okruchach pamięci.

W kompozycji poza tradycyjnym jazzowym instrumentarium wykorzystane zostaną instrumenty tradycyjne Polski (suka biłgorajska) oraz Norwegii (langeleik, hardingfele). Sam Mats Gustafsson to mistrz improwizacji, ale też panowania nad dużymi formami muzycznymi i dużymi zespołami. Koncert odbywa się w ramach współpracy z fundacją Avant Art – to krakowski przystanek na trasie polsko-skandynawskiego projektu In Between Norway & Poland.

Koncert Jędrzeja Siwka balansuje między muzyką współczesną i ambientową. Siwek czerpie inspiracje z bogatego dziedzictwa requiem – mszy żałobnych, zwłaszcza tych tworzonych w epokach klasycyzmu i romantyzmu.

Poprzedzający polsko-norweski projekt koncert Jędrzeja Siwka będzie rozpisany na syntezatory analogowe, wirtualny chór, wirtualny kwartet smyczkowy, loopery oraz elektronikę. Artysta opowiada historie dźwiękiem, balansując między muzyką eksperymentalną, współczesną i ambientową. Zadebiutował w 2020 roku albumem La Mer nawiązującym do utworu Debussy’ego, teraz czerpie inspiracje z bogatego dziedzictwa requiem – mszy żałobnych, zwłaszcza tych tworzonych w epokach klasycyzmu i romantyzmu: kompozycji Mozarta, Verdiego, Faurégo czy Berlioza. Połączone z premierą płyty pierwsze wykonanie Requiem podczas Sacrum Profanum stanowi propozycję dołączenia do kolektywnego przeżywania smutku i straty. Koncert to również przestrzeń do medytacji, głębokiego słuchania, odnalezienia spokoju ducha na tle muzyki sprzyjającej wyciszeniu oraz odpuszczaniu.


19.00
Jędrzej SiwekRequiem  (2023) 30′ [premiera światowa]

Jędrzej Siwek – elektronika, gramofon, syntezator, nagrania terenowe

20.00
Mats GustafssonEE Opus One na zespół mieszany i dyrygenta (2022) 60'
 
Ensemble E:
Daniel Formo – organy, fortepian
Susana Santos Silva – trąbka
Arne Forsén – fortepian, klawikord
Anders Hana – langeleik, skrzypce hardingfele, harfa żydowska
Sylwia Świątkowska – suka biłgorajska
Maniucha Bikont – wokal, tuba
Mats Gustafsson – saksofony, flety, prowadzenie zespołu
Mikael Werliin - projekcja dźwięku
 
Miejsce: Muzeum Manggha

Linki: 
Posłuchaj Requiem Aeternam / Jędrzej Siwek
Sprawdź Requiem - Introitus / Jędrzej Siwek
 

 

Miejsce

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Sprawdź na mapie

Usytuowane nad Wisłą muzeum jest równocześnie wielofunkcyjnym centrum kultury. Jego bryła, przypominająca falę, kryje przestrzeń pełną energii.