Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
20

października
środa


20:00

Galeria Sztuki Polskiej - Gmach Główny - II piętro

Koncert

Execution of Intelligence

KUP BILET
Punktem wyjścia dla programu recitalu fortepianowego Reinholda Friedla – znanego już dobrze publiczności festiwalu Sacrum Profanum tak z koncertów solowych (fortepian preparowany), jak i z występów z zespołem zeitkratzer – jest utwór Execution of Intelligence Zbigniewa Karkowskiego. To prawdopodobnie ostatni utwór instrumentalny tego związanego z Krakowem kompozytora, który nie doczekał się jeszcze premiery. Napisany, podobnie jak inne jego kompozycje, specjalnie z myślą o konkretnym wykonawcy – tu dla Friedla na fortepian amplifikowany – lecz co ciekawe bez towarzyszącej tzw. taśmy z warstwą elektroniczną, jak w przypadku innych utworów. W Krakowie zabrzmiało już sporo utworów instrumentalnych Karkowskiego, tym razem w stolicy Małopolski dojdzie do prawykonania niemal już dwudziestoletniej partytury.

Kontekst do tego wydarzenia stworzą trzy utwory zbudowane jedynie z trzech dźwięków. Unstern! Sinistre, disastro to napisana tuż przed śmiercią ostatnia kompozycja Franza Liszta, będąca muzyczną wiwisekcją rozpaczy. Prawdopodobnie to nią zainspirował się György Ligeti, pisząc utwór Musica ricercata II, który swą sławę zawdzięcza Stanleyowi Kubrickowi i jego Oczom szeroko zamkniętym. Koncert zamknie kompozycja Terre Thaemlitz, kompozytorki, muzyczki i aktywistki transgenderowej i queerowej. Jej Ten-Thirty, prosty utwór, również oparty o triadę, jednak o zupełnie innej harmonii, przyniesie rozładowanie budowanego wcześniej napięcia.

Franz Liszt – Unstern! Sinistre, disastro (1886) 6’
György Ligeti – Musica ricercata II. Mesto, rigido e cerimoniale (1951-53) 4’
Zbigniew Karkowski – Execution of Intelligence (2002) 30’ (światowe prawykonanie)
Terre Thaemlitz – Ten-Thirty (version for Reinhold Friedl) (2020-21) 10’ (światowe prawykonanie)

Wykonawcy:
Reinhold Friedl - fortepian