Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
23

września
sobota


17.00

Pałac Potockich

Koncert

Bugle Call

POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ

Znów stawiamy na niecodzienny w nowym repertuarze instrument – tym razem dudy. Erwan Keravec w różnych częściach Rynku Głównego wykona utwory Glassa, Radigue i własny, dając miastu sygnał, że festiwal Sacrum Profanum rozpoczął się na dobre. Każda kompozycja prezentuje inny aspekt dud: tradycyjną dla tego instrumentu grę w marszu, dynamikę i rytmiczność oraz długi dźwięk i medytację. 

Francuz jest wirtuozem gry na szkockich dudach, interesuje się zarówno muzyką tradycyjną, jak i współczesną, również tą improwizowaną. Na Sacrum Profanum wykona słynne Two Pages Philipa Glassa, które – pierwotnie napisane na fortepian – idealnie pasuje do transpozycji na dudy poprzez wykorzystanie artykulacyjnych możliwości instrumentu.

Pozostałe dwa utwory kontrastują ze sobą. Eliane Radigue chciała przede wszystkim poskromić dudy i pokazać ich delikatne, być może wcześniej nieznane oblicze, odkrywając zupełnie nowe jakości dźwiękowe. Urban Pipes Keraveca to kolei utwór kontekstowy, częściowo improwizowany, inspirowany przestrzenią, miastem i okolicznościami, w których jest wykonywany. W Krakowie będzie to plener, by w pełni wykorzystać naturalny potencjał instrumentu. Keravec zagra więc na Rynku Głównym – uroczyście, artystycznie i oficjalnie, niczym hejnalista, dając sygnał krakowiankom i krakowianom, że festiwal rozpoczął się na dobre!

Szerokie wykorzystanie multimediów w programie łączącym muzykę z refleksją nad współczesnością: wyzwaniami stojącymi przed współczesnym mężczyzną, odróżnianiem prawdy od fałszu i brzydotą w przeestetyzowanej rzeczywistości. W utworach najciekawszych polskich kompozytorów młodego pokolenia – Szpyrki, Malinowskiego czy Zapały – usłyszymy Duo van Vliet. 

Duo van Vliet tworzą obecnie akordeonista Rafał Łuc i altowiolista Rafał Zalech. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska nieżyjącego już Dona Van Vlieta, lepiej znanego jako Captain Beefheart – wielkiej osobowości rocka awangardowego. Celem zespołu jest eksploracja własnych możliwości i poszerzanie repertuaru na oba instrumenty. W programie koncertu znalazły się dzieła najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia: Moniki Szpyrki, Pawła Malinowskiego i Rafała Zapały, zestawione z kompozycją Jamesa Blacka. Wszystkie szeroko wykorzystują media i elementy performatywne – obok rozszerzonych partii instrumentalnych. Program łączy refleksję nad współczesnością z muzyką: raz oniryczną, raz precyzyjną, wypełnioną przepięknymi harmoniami, elementami performansu, ASMR czy plądrofonii – cytatami z innych utworów.

Po pierwszej części koncertu zaprowadzimy uczestników do kolejnej lokalizacji.*


17.00
Erwan Keravec  – Urban Pipes (2023) 15′ [premiera polska]
Philip GlassTwo Pages (1968) 14′
Éliane RadigueOCCAM OCEAN XVII (2019) 20′ [premiera polska]

Erwan Keravec – dudy

Miejsce: Uwaga! Ze względu na warunki pogodowe koncert przeniesiony do Pałacu Potockich (Rynek Główny 20)! 

18.30
Paweł MalinowskiAnd it rose and it fell and pulsed like a wave* na akordeon, altówkę, elektronikę i wideo (2020) 13′
Monika SzpyrkaUnhelpful Thinking Styles na akordeon, altówkę, audio playback i projekcję świetlną (2020) 15'
Rafał ZapałaUSŁUGA na akordeon, altówkę i media (2020) 10′
James BlackHEL na akordeon, altówkę i wideo (2022) 12′

*w utworze wykorzystano materiał wideo autorstwa Konrada Żukowskiego


Duo van Vliet:
Rafał Łuc – akordeon
Rafał Zalech – altówka

Miejsce: Klub Spotkań Poczta Główna 

Linki:
Goebbels/Glass/Radigue, Erwan Keravec na żywo
Duo van Vilet na żywo