Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
09

listopada
czwartek


20.00

Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Koncert

Vibrant Strings

KUP BILET

Mary Halvorson jest wybitną postacią sceny jazzowej w szczycie kariery, wirtuozką gitary elektrycznej o bardzo autorskim rysie oraz rozpoznawalnym i niepodrabialnym stylu. Na scenie razem z Mivos Quartet wykonają muzykę z płyty Belladonna wydanej w 2022 roku przez Nonesuch. Usłyszymy także fragment z kwartetu smyczkowego Patricka Higginsa.

 

Belladonna to cykl kompozycji przynależących do świata muzyki współczesnej napisanych na kwartet smyczkowy (dla Mivos Quartet) i gitarę elektryczną. Halvorson także uczyła się gry na skrzypcach, jednak porzuciła je z fascynacji muzyką Jimiego Hendrixa. Szeroki krąg improwizatorów, z którymi współpracowała, okazał się odpowiednim środowiskiem, by wychować wybitną, na szczęście nierockową gitarzystkę. Co więcej – taką, która świetnie rozumie instrumenty smyczkowe i sprawnie nimi operuje. 

 

Ulubioną techniką Halvorson jest manipulowanie długością wybrzmiewania echa dzięki nożnemu delayowi. To stwarza iluzję dźwięków przyspieszających lub zwalniających, które rozpływają się pośród reszty aranżacji. Odpowiednio długi delay brzmi już niemal jak pętla, więc artystka w ten sposób nakłada na siebie kolejne frazy.

 

Belladonna znakomicie łączy świat jazzowej improwizacji z wysokiej próby muzyką współczesną: szaleńcze chromatyczne solowe partie gitary rozchodzące się w echach nożnego delaya na tle dopracowanych i wysmakowanych partii kwartetu.

 

Minimalizm to nurt powracający na festiwalu Sacrum Profanum jak refren. Ostatnio głównie medytacyjny, praktykowany w duchu filozofii deep listening Pauline Oliveros. Ta refleksja wciąż zyskuje nowych adeptów. Tym razem będziemy mogli zanurzyć się w bezkresie muzyki Aleksandry Słyż: w jej nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii.

 

Muzyka Aleksandry Słyż bywa zestawiana z twórczością i filozofią Pauline Oliveros, ale także Éliane Radigue czy Gérarda Griseya. Wśród jej pokolenia – ze względu na budowanie kompozycji wolno się rozwijających – można szukać elementów wspólnych z Ellen Arkbro, Sarah Davachi czy Kali Malone. Kompozycje elektroakustyczne, dopracowane brzmieniowo i utrzymane w oszczędnym rygorze, prowadzą do powoli akcentowanego rytmu. Muzyka Słyż jest fascynująca i wciągająca, bo pod pozornym bezruchem utrzymuje się nieustający suspens. Dzieje się tak przez nieco asynchronicznie poprowadzone partie żywych instrumentów i elektroniki, ale przede wszystkim przez harmoniczne rozstrojenia i dudnienia.

 

Orkiestra zagra również dzieła prominentnej litewskiej kompozytorki współczesnej Justė Janulytė, która słynie z muzyki monochromatycznej, oraz Tomasza Sikorskiego, pierwszego polskiego minimalisty (12 listopada br. przypada 35. rocznica jego śmierci).


20.00
Patrick HigginsAletheia (z SQ3 op. 10) na kwartet smyczkowy (2013) 7′ [premiera polska]
Mary HalvorsonBelladonna na gitarę elektryczną i kwartet smyczkowy (2022) 35′ [premiera polska]

Mary Halvorson – gitara elektryczna
Mivos Quartet
 
21.00
Justė JanulytėElongation of Nights na orkiestrę smyczkową (2009) 8′
Aleksandra SłyżPure Voices * na orkiestrę smyczkową i elektronikę (2023) 20′ [premiera światowa]
Tomasz SikorskiPejzaż zimowy na smyczki (1982) 10′
 
Aleksandra Słyż – elektronika
Sinfonietta Cracovia
Lilianna Krych – dyrygentka
 
Miejsce: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
* zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Partnerem koncertu jest Sinfonietta Cracovia.




Linki:
Dowiedz się więcej o Mary Halvorson
Posłuchaj Flying Song / Mary Halvorson
Posłuchaj Everything tends towards chaos and order / Aleksandra Słyż

Miejsce

Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Sprawdź na mapie

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie to jedna z największych sal koncertowych Krakowa. Utrzymana jest w estetyce lat trzydziestych z charakterystycznymi elementami neobarokowego wystroju, złoconymi kolumnami i stylowymi kasetonami sufitowymi. Wrażenie robi najokazalszy instrument Filharmonii – nowe organy wybudowane w 1996 roku. Oprócz sali koncertowej Filharmonia dysponuje także Salą Złotą i Salą Błękitną przeznaczoną do muzykowania kameralnego.