Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2020
30

października
piątek


20:00
online

Lizée’s Kubrick Studies

pasmo: Prolog
Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Oglądaj na żywo
Małgorzata Walentynowicz wraca na Sacrum Profanum z projektem multimedialnym, na poły filmowym, ale i pełnym humoru. Walentynowicz wykona Kubrick Studies ze zbioru utworów Nicole Lizée The Criterion Collection. Kolekcja powstaje od 2010 i jest hołdem kanadyjskiej kompozytorki dla reżyserów, którzy wywarli wpływ na jej estetykę. Pokazuje różnorodne wizje i techniki tworzenia Stana Kubricka, Davida Lyncha, Martina Scorsese i Alfreda Hitchcocka. Nicole Lizée zapożycza i dekonstruuje momenty i sceny znanych filmów. W Studium Kubricka wykorzystała fragmenty kultowych dzieł: 2001: Odyseja kosmiczna, Mechaniczna pomarańcza i Lśnienie. Elementy filmowe zostały pocięte, zniekształcone i powtórzone. Kadry zwalniają i przyspieszają. Deformacji ulega także ścieżka dźwiękowa i głosy aktorów. Powstałe w ten sposób błędy i niedoskonałości dziwnie pociętego filmu tworzą dźwiękową przestrzeń, której towarzyszy na żywo wykonywana partia fortepianu - także naśladująca cechy zepsutych lub źle działających mediów. Rezultat jest niepokojący, wciągający i zabawny.

Nicole Lizée - Kubrick Études (2013) 28' 

Wykonawcy:

  • Małgorzata Walentynowicz - fortepian
  • Dorota Walentynowicz - reżyseria zdjęćZrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – “Kultura w sieci”.