Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Not I

Wykonawca: Agata Zubel
Wydawca: KAIROS
Rok: 2014
Gatunek: muzyka współczesna

Utwory Agaty Zubel wykonuje Klangforum Wien, pod kierownictwem Clementa Powera, towarzyszy im kompozytorka, wykonująca partie wokalne. Znajdziemy tu kompozycje na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej (''Labirynt''), Czesława Miłosza (''Aforyzmy na Miłosza''), Samuela Becketta (''NOT I'') i jeden utwór instrumentalny (''Shades on Ice'').

„Album otwiera ''Labirynt'' (2011) na głos sopranowy (lub mezzosopranowy), flet basowy, trąbkę, saksofon tenorowy (lub klarnet basowy) i kontrabas do słów Wisławy Szymborskiej (w wersji angielskiej, wiersz został świetnie przełożony przez Clare Cavangh i Stanisława Barańczaka). Utwór został zamówiony przez Instytut Polski w Tel Awiwie, po raz pierwszy został wykonany 14 maja 2012 roku w Jerozolimie podczas koncertu ''Polish Connections'' przez kompozytorkę i Meitar Ensemble pod batutą Guya Federa.

''Aforyzmy na Miłosza'' powstały na zamówienie festiwalu Sacrum Profanum z okazji obchodów roku Czesława Miłosza, który wypadał w rocznicę obchodów setnych urodzin poety. Teksty wykorzystane w utworze zostały zaczerpnięte z całego dorobku Miłosza, usłyszymy tutaj zarówno fragmenty jego wierszy jak i prozy. W ''Aforyzmach...'' usłyszymy sopran solo, kwintet smyczkowy, perkusję, flet, klarnet, klarnet basowy, trąbkę i akordeon. Prawykonanie odbyło się 15 września 2011 na Festiwalu Sacrum Profanum, na koncercie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Partię solową wykonała osobiście Agata Zubel, orkiestrę Klangforum Wien poprowadził Clement Power.

''Shades of Ice'' to utwór napisany na klarnet amplifikowany, wiolonczelę i elektronikę, jest jedynym utworem pozbawionym głosu, który znalazł się na płycie wydanej przez KAIROS. Utwór został zamówiony przez orkiestrę kameralną London Sinfonietta, jako część cyklu ''Sonic Exploration''. Po raz pierwszy wybrzmiał 20 października 2011 roku w Londynie, wykonywali go Mark van de Wiel i Tim Gill. Jest to muzyczne przedstawienie fascynacji kompozytorki islandzkim krajobrazem, w szczególności lodowcem Vatnajökull – największym lodowcem Europy. ''To najbardziej ''obrazowy'' utwór jaki napisałam'' mówi Agata Zubel.

Album zamyka kompozycja tytułowa, ''NOT I'' na głos, zespół instrumentalny i elektronikę Agata Zubel napisała w 2010 roku. Kompozycja została już wielokrotnie nagrodzona, między innymi na Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Pradze, otrzymała także pierwszą w historii Nagrodę Polonica Nova. ''Wydaje mi się, że nagrody ani mi nie przeszkadzają, ani nie pomagają. Choć to bardzo miłe, bo to potwierdzenie, że to co robimy, ma jakiś oddźwięk'' – komentowała swoje sukcesy kompozytorka.”

Przeczytaj recenzję albumu.