Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Sofia Jernberg

Sofia jest aktywna w bardzo szerokim spectrum muzyki. Jest jednym z liderów I kompozytorem w oktecie jazzowym Paavo i kwartecie współczesnym The New Songs.

Sofia wykonała Pierrot Lunaire Arnolda Schönberga oraz Lohengrin Salvatore Sciarrinosa w 2014. Jednym z jej głównych zainteresowań jako wokalistki jest rozwijanie „instrumentalnych” właściwości głosu. Po wielu latach pracy eksperymentalnej nad rolą głosu w ensemblu stała się permanentnym członkiem kilku ugrupowań, wykorzystujących głos w ten sposób. Możliwości wokalne Sofii zawierają dźwięki i techniki często sprzeczne z tradycyjnym stylem śpiewania. Eksplorowała obszary śpiewania tonów rozdzielnych, śpiewania beztonowego i zniekształconego. Jako improwizator Sofia występuje w rozmaitych konfiguracjach, często w duecie z wiolonczelistką Lene Grenager, zainteresowania Sofii jako kompozytora leżą w łączeniu improwizacji z kompozycją. Poza tworzeniem muzyki dla własnych ensembli Sofia często pisze dla innych. Współpracowała z DuoEgo, The Peärls Before Swïne, Trondheim Jazz Orchestra, The Opera Group I Norbotten Big Band.