Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Michał Pepol

Wiolonczelista, aranżer, kompozytor. Jest współzałożycielem Royal String Quartet, pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu Kwartesencja w Warszawie oraz kuratorem festiwalu Klangor na Warmii. Rok 2023 otworzył serią koncertową Dotykafonie w Nowym Teatrze w Warszawie. 

W 2022 roku zadebiutował solowym albumem Kora nieskończoność (Agora Muzyka), który zawiera nieznane i niewydane nagrania legendarnej Kory Jackowskiej. Album został uznany za jedną z 10 najlepszych polskich płyt 2022 roku przez tygodnik „Polityka”, TVN24 i Onet. Michał za płytę otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2022”. 

Pepol jest twórcą takich projektów, jak Dźwięk odnaleziony we współpracy z Pawłem Bownikiem (Nowy Teatr, 2016), Milczenie syren w duecie z Magdaleną Cielecką (zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2017) czy Among Angels (2017) zrealizowanym w Puszczy Białej. Jest autorem muzyki do spektaklu Markusa Öhrna Trzy epizody z życia rodziny (2021), a od 2015 roku występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi. Do stworzenia instalacji dźwiękowej Stoimy pod murami getta zaprosił wielką damę polskiej piosenki Sławę Przybylską (ŻiH, 2022). 

Jest współtwórcą nagrodzonego Fryderykiem (2021) albumu Ralpha Kaminskiego Kora – projekt ten zagrał na ponad 50 koncertach. Z triem Trimagine zdobył II nagrodę oraz nagrodę specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2019 roku, na którym doceniono aranżacje autorstwa Michała. Współpracuje z wieloma artystami: z Bartkiem Wąsikiem współtworzy duet Dwóchgłos, występuje także m.in. z Natalią Przybysz, Kubą Krzewińskim (DVD Contre dla Bołt Records 2019), Stefanem Wesołowskim, Patrykiem Zakrockim, Olgą Mysłowską (album Leggerezza) oraz Ensemble Kompopolex. Wystąpił na takich festiwalach, jak Warszawska Jesień, Nostalgia, Ephemera, Pomada, Enter, Słuchy, EtnoKraków, Dni Tranströmerowskie, Szalone Dni Muzyki czy Festiwal Prawykonań. 

Jest częstym gościem na antenie radiowej Dwójki, swoje recitale zarejestrował także dla stacji TVP Kultura, w której był kuratorem serii koncertów Kultura na żywo w 2019 roku. Od 2003 roku prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2022 roku otrzymał stypendium artystyczne m.st. Warszawy.