Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Maciej Frąckiewicz

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012).


W 2013 roku otrzymał Paszport „Polityki”. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii.
Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Klaudiusza Barana, w Hochschule für Musik w Detmold u prof. Grzegorza Stopy, w Escola Superior de Música de Catalunya u Inaki’ego Alberdi’ego, Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie prof. Mie Miki. Uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich.
W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) – „New Talent”. W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta Hochschule für Musik w Detmold.
W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego – album został nominowany do „Fryderyka” w 2015 r. w kategorii Recital Solowy. W 2018 roku był nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku.
Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą. Jest zapraszany jako juror podczas konkursów akordeonowych. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim, Krzysztofem Meyerem, Wojtkiem Blecharzem czy Piotrem Tabakiernikiem. Dokonał prawykonań ponad 90 utworów, z czego większość jemu została dedykowana.