Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Duo van Vliet

Grupę założyli w 2011 roku Rafał Łuc (akordeon) i Ian Anderson (altówka), którzy poznali się w czasie studiów w londyńskiej Royal Academy of Music. Od 2021 roku altowiolistą w zespole jest Rafał Zalech. 

Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska nieżyjącego już Dona Van Vlieta, lepiej znanego jako Captain Beefheart – wielkiej osobowości rocka awangardowego. Celem zespołu jest eksploracja własnych możliwości i poszerzanie repertuaru obu instrumentów. Duch patrona przyświeca zamówieniom Duo van Vliet na nowe, eksperymentalne wersje jego piosenek. 

Debiutancki album duetu, Lachrymae ReVisited (wytwórnia Orchid Classics), znalazł się wysoko na liście kandydatów do Scottish Awards for New Music (2018). Do sukcesów zespołu zaliczają się także: polskie prawykonanie Koncertu podwójnego na altówkę, akordeon i zespół kameralny Georga Friedricha Haasa z Orkiestrą Muzyki Nowej (OMN) w Katowicach, a także recital na festiwalu St Magnus nagrany przez BBC Radio 3. 

Wśród kompozytorów, którzy otrzymali zamówienia twórcze od Duo van Vliet, znaleźli się: Rafał Augustyn, Nikolet Burzyńska, Cezary Duchnowski, Mikołaj Laskowski, Paweł Malinowski, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Adam Porębski, Marta Śniady, Piotr Tabakiernik, Andrew Thomas i Rafał Zapała.