Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Brìghde Chaimbeul

Czołowa twórczyni eksperymentalnej muzyki celtyckiej granej na dudach. 

Wypracowała unikalny sposób aranżowania na dudy, który pozwala wydobyć z tego instrumentu niezwykłe bogactwo dźwięków. Uzyskuje transowe brzmienie, jednocześnie grając z wirtuozerską lekkością. Jej styl jest zakorzeniony w języku gaelickim szkockim. 

Chaimbeul zdobyła międzynarodową rozpoznawalność. Została wyróżniona BBC Radio 2 Young Folk Award i BBC Radio 2 Horizon Award. W 2021 roku wystąpiła przed światowymi liderami na ceremonii rozpoczęcia konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow (COP26).

Najnowszy album Chaimbeul, Carry Them with Us, w którego nagraniu uczestniczył Colin Stetson, spotkał się z uznaniem krytyków. Artystka zagrała gościnnie na płycie Caroline Polachek Desire, I Want to Turn Into You. Wśród muzyków, z którymi współpracowała, znaleźli się również: Aidan O’Rourke, Radie Peat (Lankum), Gruff Rhys, Carlos Nunez, Ross Ainslie czy Cormac Begley. 

Brìghde gra na dudach stworzonych przez renomowanych fachowców: Fina i Hamisha Moore’ów.