Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2021
17

września
poniedziałek


21:00

Centrum Kongresowe ICE Kraków: ICE S2

Opera

Ahat ilī – siostra bogów ✌

Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Kup bilet
Opera ahat ilī – Siostra bogów jest kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, przygotowana na jego zamówienie. Autorką libretta jest Olga Tokarczuk, która stworzyła go w oparciu o swoją książkę Anna In w grobowcach świata. Pisarka sięgnęła do jednego z najstarszych mitów ludzkości. Jego bohaterką jest sumeryjska bogini miłości i wojny Inanna. W operze wyreżyserowanej przez Pię Partum akcent został jednak przesunięty na jej służącą – ahat ilī. Widowisko pozwoli nam prześledzić trudności bohaterki ze zrozumieniem bogów i stać się świadkami jej nieuniknionej klęski. Libretto Tokarczuk zostało przetłumaczone na kilka języków. W operze z ust postaci ludzkich usłyszymy współczesny język angielski, natomiast postaci boskie i demoniczne będą śpiewać w językach dawnych: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. „Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura” – mówi Alek Nowak. Muzyka została napisana z wykorzystaniem współczesnych środków wyrazu i nielicznymi nawiązaniami do tradycji gatunku. Wśród solistów znajdą się: Joanna Freszel, Ewa Biegas, Urszula Kryger, Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda, którzy wykonają partie z towarzyszeniem AUKSO i Chóru Polskiego Radia.


Alek Nowak (PL) (muzyka),
Olga Tokarczuk (PL) (libretto),
Pia Partum (PL) (reżyseria),
Magdalena Maciejewska (PL) (scenografia)


Ahat ilī – siostra bogów  (2018)* 90’ [premiera światowa]
   Urszula Kryger (PL) - Ninshubur
   Joanna Freszel (PL) - Inanna
   Ewa Biegas (PL) - Ereszkigal
   Jan Jakub Monowid (PL) - Dumuzi
   Łukasz Konieczny (PL) - Ojciec-Gramatyk / Kapłan
   Bartłomiej Misiuda (PL) - Ojciec-Logik
   Sebastian Szumski (PL) - Ojciec-Socjobiolog
   Chór Polskiego Radia (PL) - Sędziowie / Demony / Ludzie
   Maria Piotrowska-Bogalecka - przygotowanie chóry 
   Marek Moś (PL) - dyrygent
       AUKSO (PL)

*zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Miejsce

Centrum Kongresowe ICE Kraków: ICE S2

Sprawdź na mapie

Centrum jest nowoczesnym obiektem światowej klasy, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Obiekt zaprojektowano tak, aby mógł gościć wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne prestiżowe wydarzenia kulturalne oraz społeczne. Wysoki standard budynku plasuje go wśród najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych centrów kongresowych Europy.