Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

Rei Nakamura

Międzynarodowej sławy pianistka specjalizująca się w muzyce nowej. Pochodzi z Japonii, wychowała się w Brazylii, a obecnie mieszka w Niemczech. 

Jako solistka występowała z takimi orkiestrami, jak SWR Symphonieorchester, WDR Sinfonieorchester czy Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin pod batutą Brada Lubmana i Basa Wiegersa. Występuje na festiwalach w Niemczech (ECLAT Festival Stuttgart, Ultraschall Berlin, Festival Acht Brücken Cologne), a także za granicą (Warszawska Jesień, Sound of Stockholm, Klang Festival, Monday Evening Concerts). 

Jest członkinią Ensemble Experimental związanego z SWR Experimentalstudio Freiburg. W latach 2003–2017 razem z niemieckim artystą Peterem Vogelem prezentowała projekt improwizacyjny na fortepian i elektronikę na żywo. W 2007 roku stworzyła projekt Movement to sound, sound to Movement na fortepian, elektronikę i wideo. 

Zajmuje się również działalnością akademicką. Prowadzi seminaria i master classes dotyczące muzyki fortepianowej XX i XXI wieku oraz multimediów. Korzystając z doświadczenia artystycznego, rozwija koncepcje teoretyczne. Interesuje się związkami między performansem, muzyką i sztuką. Publikowała artykuły w magazynach „Neue Zeitschrift für Musik” i „MusikTexte” oraz prowadziła audycję w rozgłośni Deutschlandfunk Kultur. W 2021 roku opublikowała książkę Movement to sound, sound to Movement – Interpreting Multimedia Piano Compositions (Wolke Verlag).