Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Peter Brötzmann

Niemiecki saksofonista i klarnecista jazzowy uważany za jednego z najważniejszych wykonawców free jazzu i muzyki improwizowanej. Zyskał sobie przydomek „najgłośniejszego saksofonisty świata”. Jego styl gry cechują ostry ton i energiczna improwizacja. Często porównuje się go do Alberta Aylera.

Najsłynniejszym albumem artysty jest „Machine Gun” zaliczany do klasyki free jazzu. Brötzmann nagrał ponad 50 albumów jako lider, pojawił się na dziesiątkach innych. Wśród jego współpracowników znaleźli się m.in.: Cecil Taylor, Keiji Haino, Willem van Manen, Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Conny Bauer, Joe McPhee, Paal Nilssen-Love i syn – gitarzysta Caspar Brötzmann, a także Polacy: Tomasz Stańko i Mikołaj Trzaska.