Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Marco Blaauw

Marco Blaauw urodzony w 1965, zdobył międzynarodowy rozgłos dzięki specjalizowaniu się w muzyce współczesnej. „Pierwszy raz usłyszałem Nową Muzykę jako dziecko w telewizji. Zobaczyłem, jak publiczność na sali zakrywała uszy dłońmi – konfrontacja z muzyką wywołała u nich chęć odcięcia się, ale też ciekawość i zastanowienie. Poczułem, że właśnie to chciałbym osiągać muzyką”.

Dlaczego trąbka? „Nigdy nie opuszczało mnie wyobrażenie trubadura, który przekazywał nowiny swoją muzyką. Też chciałem to robić – dzięki mojej trąbce. Swoje zadanie widzę tak: rozwijać dalej instrument, jego techniki wykonawcze, i inicjować powstawanie nowego repertuaru”.

Efekt: premiery i nowe utwory takich kompozytorów, jak Peter Eötvös, Hanna Kulenty, Georg Friederich Haas, Olga Neuwirth, Wolfgang Rihm czy Rebecca Saunders; intensywna współpraca z Karlheinzem Stockhausenem; liczne występy solowe i sześć solowych płyt (ostatnia, Angels, została uhonorowana Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej).

Marco Blaauw jest członkiem zespołu musikFabrik.