Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Maja S.K. Ratkje

Maja Solveig Kjelstrup Ratkje jest kompozytorem i wykonawcą, ukończyła kompozycję w Norweskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Oslo w 2000 roku.

Jej muzyka jest grana na całym świecie przez takich wykonawców jak: Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Oslo Sinfonietta, Orkiestra Norweskiego Radia, Szkocka Orkiestra Symfoniczna BBC, Fretwork, TM+, Cikada, kwartetami smyczkowymi Mivos i Bozzini, Quatuor Renoir, crashEnsemble, Pearl for Swine Experience, Torben Snekkestad, Marianne Beate Kielland, SPUNK, Frode Haltli, POING i wielu innych. Koncerty portretowe z jej muzyką grano w Toronto i Wiedniu, była zapraszana na liczne festiwale, w tym: Other Minds w San Francisco, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Trondheim, Festiwalu Muzycznym Nordland w Bodø, Letnim Festiwalu Avanti! W Finlandii, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Båstad, oraz Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield.

Ratkje otrzymała wiele nagród, między innymi na Międzynarodowej Prezentacji Kompozytorów w Paryżu, dla kompozytora poniżej 30 roku życia, dwukrotnie zdobyła Norweską Nagrodę Edvard (za utwór roku), dostała też drugą nagrodę Russolo Foundation. W 2001 roku była pierwszym kompozytorem nagrodzonym norweską nagrodą Arne Nordheim. Jej album solowy Voice, nagrany we współpracy z Jazzkammer otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Prix Ars Electronica w 2003 roku. W 2013 roku była nominowana do Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej za osiągnięcia wokalne.

Poza byciem kompozytorem Ratkje jest śpiewaczką, muzykiem elektronicznym i inżynierem, występuje solowo oraz w towarzystwie zespołów SPUNK I BRAK RUG. Występowała jako solistka w Orkiestrze Norweskiego Radia, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Orkiestrą Kameralną Avanti! I Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC. Do artystów z którymi występowała należą także Jaap Blonk, Joëlle Léandre, Ikue Mori, Zeena Parkins, Stephen O’Malley, Lasse Marhaug, POING i wielu innych. Muzyka Ratkje wykorzystywana była w filmach, występach teatralnych, tanecznych, instalacjach artystycznych i wielu innych projektach. Ratkje często wykorzystuje wizualizacje i tekst w swoich pracach, instalacjach i projektach scenicznych. Wraz ze SPUNK stworzyła wielkoformatowe prace do galerii, pisała muzykę do teatru radia Elfiede Jelinek, a w 2003 zagrała w swojej własnej operze, opartej na tekstach z Bilbioteki Nag Hammadi.

Jej utwory znajdują się w Narodowej Bibliotece Norwegii, a jej albumy zostały wydane przez Tzadik, Rune Grammofon, 2L, ECM, Important Records i wiele innych wydawców. Jej witryna internetowa to www.ratkje.com