Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Karel Deseure

Karel Deseure, młody belgijski dyrygent, pracujący w latach 2013-2015 jako asystent dyrygenta Holenderskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej, uczestniczył gościnnie w wielu ważnych debiutach ostatnich lat, w tym w występach z Orkiestrą Symfoniczną Flandrii, Haską Orkiestrą Symfoniczną, Ensemble Ludwig, Orkiestrą Symfoniczną Południowej Holandii oraz Królewską Orkiestrą Flamandzką. W tym sezonie artysta powróci do Filharmonii Brukselskiej, Królewskiej Filharmonii w Liège, Filharmonii w Arnhem oraz Orkiestry Symfonicznej w Lucernie.

Na wiosnę 2016 roku przypadł operowy debiut Karela Deseure’a - wystawienie Cyganerii Giaccomo Pucciniego w Operze Zuid w południowej Holandii. W tym samym roku artysta pracował także jako asystent dyrygenta wraz z Królewską Orkiestrą Concertgebouw przy opracowaniu opery Lohengrin autorstwa Wagnera, a także zastępował Valery’ego Gergiewa podczas prób z orkiestrą Filharmonii w Rotterdamie.
Po zdobyciu tytułu magistra z wyróżnieniem jako flecista w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w 2008 roku, Karel rozpoczął studia dyrygenckie w Królewskim Konserwatorium w Hadze. W 2012 roku młody dyrygent zdobył drugie miejsce oraz nagrodę publiczności podczas Concours International de Direction d’Orchestre w Paryżu, a rok później otrzymał prestiżowe stypendium dla dyrygentów, ufundowane przez Anton Kersjes Foundation.

Dodatkowo, młody artysta wziął udział w ielu prestiżowych międzynarodowych kursach mistrzowskich: z Bernardem Haitinkiem podczas festiwalu w Lucernie w 2014 roku, z Peterem Eötvösem w instytucie IRCAM wspólnie z Orchestre Philharmonique de Radio France oraz z Christopherem Seamanem wraz z Tonhalle Orchestra Zurich.