Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Ictus Ensemble

Ictus jest pochodzącym z Brukseli zespołem, grającym muzykę współcesną. Od 1994 roku współdzielą lokum z grupą taneczną Rosas, którą prowadzi Anne-Teresa De Keersmaeker. Wraz z grupą taneczną Ictus wystawiło czternaście różnych produkcji (między innymi: Amor Constante, Drumming, Rain, oraz ich najnowsza produkcja Vortex Temporum). Ictus współpracował również z innymi choreografami – Wim Vandekeybus, Maud Le Plade, Eleanor Bauer, czy Fumiyo Ikeda.

Ictus zrzesza 20 muzyków wraz z dyrygentem Georgesem-Elie Octorsem. Regularnie wspiera ich także inżynier dźwiękowy, stanowiący żywy dowód dążenia współczesnych ensembli do statusu „orkiestry elektrycznej”. Spośród około dwudziestu albumów, które wydał Ictus, dwa poświęcone Fausto Romitelli, były szczególnie znaczące z powodu odwagi w wykorzystaniu współczesnych efektów dźwiękowych, które zrywają z klasycznym akustycznym pejzażem muzycznym.

Co roku Ictus łączy siły z Bozar i Kaaitheater, w celu stworzenia repertuaru dla widzów w Brukseli – co stanowi okazję do eksperymentowania z nowymi ofertami programów dla niewyspecjalizowanej widowni z szerokimi zainteresowaniami kulturalnymi, ludzi nastawionych entuzjastycznie do teatru tańca i muzyki. Od roku 2004 Ictus ma rezydenturę w Lille Opera. Obok ich zwykłej pracy w operze (koncerty tematyczne i aktywności edukacyjne), Ictus wystawia co roku produkcję sceniczną. Fani do dzisiaj pamiętają Avis de Tempête Georgesa Aperghisa z 2004, La Métamorphose Michaëla Levinasa w 2011, oraz Marta Wolfganga Mitterera w 2016.

Obecnie zespół podejmuje kwestię formatów i sposobów odbioru: koncerty minimalistyczne i maksymalistyczne, tajemnicze programy (Randki w Ciemno w Gandawie), koncerty z komentarzem, koncerty-festiwale, na których publiczność może swobodnie przemieszczać się pomiędzy scenami (imprezy Liquid Room w całej Europie). Ictus prowadzi także program Advanced Master, poświęcony interpretacji muzyki współczesnej we współpracy z Ghent School of Arts.