Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

DJ Food

DJ Food to brytyjski projekt spod znaku elektroniki, drum and basu, trip oraz hip hopu producenta i remiksera muzycznego Kevina Foakesa (aka Strictly Kev). To bez wątpienia jedna z największych gwiazd kultowej wytwórni Ninja Tune, która wraca po latach oczekiwania z nowym, znakomitym wydawnictwem.

Projekt DJ Food zadebiutował w 1990 roku. Na początku tworzyli go Matt Black oraz Jonathan More (Coldcut), założyciele wytwórni Ninja Tune, traktując go jako zajęcie poboczne. Z czasem grupa powiększyła skład, w którym największą rolę zaczęli odgrywać Patrick Carpenter oraz Strictly Kev. DJ Food zyskał sławę wydając serię płyt Jazz Brakes, z których zwłaszcza trzecia część cieszyła się ogromnym uznaniem fanów i didżejów.

W latach 1990-1994 wydali pięć części składanki Jazz Brakes. W październiku 1995 roku na rynku ukazał się ich longplay A Recipe For Disaster, który w warstwie brzmieniowej odszedł od stylistyki jazzowej. W styczniu następnego roku do sklepów trafił krążek Refried Food, na który złożyły się remiksy z sześciu poprzednich wydawnictw. Ostatnią płytą nagraną w duecie były album Kaleidoscope, z gościnnymi udziałem między innymi Bundy’ego K. Browna oraz Kena Nordine’a.

Artyści zaczynali od breaków, loopów i sampli, w których dominowały elementy hip hopu oraz jazzu. Z czasem ich styl muzyczny zaczął ewoluować w kierunku muzyki Latino, ambientu, z mocnymi akcentami techno i funk. Kontynuują klasyczne linie produkcji nu jazzowych Ninja Tune, nawiązując do Cinematic Orchestra czy Herbalisera.
Trudno jednym tchem wymienić wszystkie aktywności Strictly Keva - jedynego artysty, który stoi obecnie za projektem DJ Food. Projektuje okładki dla Amona Tobina, The Cinematic Orchestra i DJ-a Vadima, współtworzy bloga 365 Days Project nagraniami pochodzącymi z winylowych białych kruków, koncertuje oraz produkuje filmy.
Dzisiejszy styl DJ Food ma już niewiele wspólnego z poprzednimi dokonaniami grupy, dzięki którym usłyszał o niej świat (5 części serii Jazz Breaks, albumy Recipe For Disaster i Refried Food). Technika samplingu jest już tylko punktem wyjścia dla barwnych dźwiękowych kolaży mieniących się jazzowym fusion, swingiem, funkowym groovem, filmową atmosferą i niemal klasycznymi aranżacjami.

W lutym tego roku ukazał się nowy, długo wyczekiwany album artysty. Krytycy są zgodni, że The Search Engine to zdecydowanie najlepsza płyta innowatora, oparta na klasycznych brzmieniach ninjowych z lat 90-tych, a równocześnie idealnie dopasowana do naszych czasów. W wydawnictwie pojawiają się gościnnie znakomici wokaliści: legenda nowojorskiej sceny Foetus oraz wokalista THE THE, Matt Johnson.


Zdjęcie: Will Cooper-Mitchell