Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Andreas Borregaard

Andreas Borregaard jest uznawany za jednego z najbardziej ekscytujących młodych akordeonistów na świecie. W ciągu wieloletniej kariery solisty i kameralisty artysta prezentował fascynujące walory akordeonu i paletę ekspresji przed szeroką publicznością. Muzyk współpracuje z kompozytorami z całej Europy i aktywnie wpływa na wzrost wykorzystania i rozwój repertuaru tego stosunkowo młodego instrumentu.

Dzięki swojej fascynacji muzyką dawną artysta bada także, w jaki sposób akordeon może nadać XVIII-wiecznemu repertuarowi na instrumenty klawiszowe nowy koloryt.

Andreas Borregaard zaczął grać na akordeonie w wieku 5 lat w rodzinnym mieście Allerød w Danii. W 2001 roku rozpoczął naukę w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze pod okiem profesora Jamesa Crabba. Po 5 latach nauki ukończył studia licencjackie i magisterskie, uzyskując najwyższe możliwe oceny ze wszystkich przedmiotów, co doprowadziło do jego natychmiastowego przyjęcia do klasy solistów (stopień zaawansowany), a wiosną 2010 roku ukończył naukę, grając swój oficjalny debiutancki koncert.

Jednak Andreas Borregaard zadebiutował już w 2007 roku z BBC National Orchestra of Wales, wykonując brytyjską premierę Kapote Giyi Kanchelego na akordeon i orkiestrę. W 2012 roku muzyk wziął udział w prapremierze koncertu akordeonowego Fredrika Österlinga Endymion, a w 2017 artysta zaprezentuje po raz pierwszy koncert Mai S. K. Ratkje/Kathy Hinde wspólnie z Red Note Ensemble na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Huddersfield.

Andreas Borregaard występował w recitalach muzyki solowej i kameralnej w Australii, Ameryce Południowej, USA i większości państw Europy, a w 2015 roku zadebiutował w legendarnym Konzerthaus w Berlinie.

W latach 2007/2008 Andreas Borregaard jako pierwszy akordeonista został przyjęty do prestiżowej i cieszącej się dużym uznaniem Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiował pod kierunkiem skrzypka Davida Takeno i klawesynisty Jamesa Johnstone'a, a także tworzył kilka innowacyjnych i interdyscyplinarnych projektów z London Contemporary Dance School i Wydziałem Kompozytorów GSMD.

Jako aktywny twórca, Andreas Borregaard założył wiele zespołów kameralnych, takich jak kwintet tango MTQ, duet altówkowo-akordeonowy Inviolata, trio Gáman zajmujące się muzyką współczesną i folkową, a także artystyczny duet Stormglas z gitarzystą elektrycznym.

Od 2010 roku Andreas Borregaard wykłada akordeon i muzykę kameralną w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.