Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Valgeir Sigurdsson

Valgeir Sigurðsson jest kompozytorem i producentem, muzykę tworzy odkąd sięga pamięcią, a profesjonalnie zajmuje się nią od ponad dwóch dekad. Jego młodość, spędzona w małej islandzkiej wiosce, okazała się znakomitą pożywką dla jego samodzielnych nagrań, w których nieustannie szlifuje swój warsztat. Valgeir wydał już trzy solowe albumy – Ekvílibríum (2007), Draumalandið (2010) i Architecture of Loss (2013). Studiował gitarę klasyczną, w roku 1991 uzyskał tytuł “Tonmeistera” w londyńskim SAE Institute.

Valgeir jest założycielem Bedroom Community i Greenhouse Studios w Reykjaviku, które to marki kojarzą się dzisiaj z unikalnymi metodami nagrywania, przekraczającymi granice produkcji muzyki współczesnej i neoklasycznej. Jego kompozycje, łączące brzmienia akustycznych instrumentów z elektroniką, wykonywane były przez Islandzką Orkiestrę Symfoniczną, Alarm Will Sound, Crash Ensemble, Chiara Quartet, City of London Sinfonia i Nordic Affect.

Komponował także dla teatru i pokazów tanecznych, w tym dla reżyserów – Falka Richtera i Jamesa Dacre, choreografów Stephena Petronio, Pietera C. Scholtena oraz Emio Greco. Valgeir pisał także muzykę do filmów i telewizji – dokumentu Draumalandið (Dreamland) islandzkiego autora Andri Snær Magnasona, z którego wywodzi się najczęściej wykonywany utwór symfoniczny Valgeira – Orkiestrowa Suita z Dreamland. Opera Valgeira Wide Slumber for Lepidopterists, oparta na tekście kanadyjskiego poety A. Rawlingsa, była wystawiona na Festiwalu Sztuki w Reykjavik w 2014 roku. W operze wystąpiła trójka solistów - Alexi Murdoch, Sasha Siem i Ásgerður Júníusdóttir - Wide Slumber for Lepidopterists otrzymała nagrodę Music Theatre Now 2016.

Kariera Valgeira zaczęła się rozwijać na poważnie w roku 1998, gdy Björk zatrudniła go jako inżyniera i programistę do produkcji ścieżki dźwiękowej filmu Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera, monumentalnego projektu, który pozwolił Valgeirowi na połączenie jago pasji dla muzyki elektronicznej, orkiestrowej i filmowej. Piosenka I’ve Seen It All, duet Björk i Thoma Yorke, użyty w tej ścieżce dźwiękowej był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszej Piosenki Oryginalnej. Współpraca Valgeira i Björk trwała do roku 2006, a jej owocami są jej albumy Selmasongs, Vespertine, Medúlla i Drawing Restraint 9. Valgeir współpracował też przy produkcji albumów takich artystów jak Bonnie ‘Prince’ Billy, Feist, Anohni (Antony Hegarty), Tim Hecker, CocoRosie, Sasha Siem i Damon Albarn. Pracował także z Oneohtrix Point Never, Alarm Will Sound, yMusic oraz wieloma innymi zespołami.