Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Anthony Braxton

Amerykański kompozytor, saksofonista, klarnecista, flecista, pianista i filozof.

Jeden z najbardziej płodnych amerykańskich muzyków. W jego dyskografii znajduje się ponad 100 albumów. Wiele z nich nawiązuje do kanonu jazzu, chociaż sam Braxton podkreśla, że nie jest muzykiem jazzowym. Komponował także dla orkiestr, stworzył między innymi dwa cykle operowe.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Roosevelta. Wykładał w Mills College w latach 80., był też profesorem muzyki na Wesleyan University, poczynając od lat 90. Uczył kompozycji i historii muzyki z naciskiem na awangardę, a także przewodził zespołom, które wykonywały jego kompozycje.

W 1994 roku otrzymał MacArthur Fellowship („grant dla geniuszy”). W 2013 National Endowment for the Arts – amerykańska agencja rządowa wspierająca kulturę i sztukę – wyróżniła go tytułem Jazz Master.