Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Sacrum Profanum Archives

2020-12-16

Tegoroczne Sacrum Profanum było wyjątkowe pod wieloma względami. Dzięki unikatowej formule koncerty 18. edycji są dostępne przez najbliższy rok na platformie PLAY KRAKÓW. Archiwum festiwalowe jest jednak dużo obszerniejsze, dlatego też w tym roku ruszyliśmy z panlabelową serią płytową. Sacrum Profanum Archives to inicjatywa budowana we współpracy z Bocian Records i Bôłt Records, ale także innymi wydawnictwami: Rune Grammofon, Musica Genera, SIGE Records, Ektro Records czy Gizeh Records.

Świat muzyki współczesnej trawi choroba prawykonań czy premierowych materiałów, których życie kończy się na jednorazowej prezentacji. Zdecydowaliśmy się zapewnić im dłuższe życie i począwszy od 2016 roku rejestrowaliśmy niemal wszystkie koncerty w ramach festiwalu Sacrum Profanum.Do tej pory ukazało się 15 albumów w serii, a kolejnych sześć jest jużzapowiedzianych i ujrzy światło dzienne w 2021 roku – podkreśla Krzysztof Pietraszewski, kurator festiwalu Sacrum Profanum.

Pierwszą historycznie płytą w ramach Sacrum Profanum Archives są improwizacje na bazie kompozycji Mikołaja Góreckiego w składzie muzyków zwołanych przez Evana Ziporyna. Sesja nagraniowa w studio odbyła się przy okazji koncertowej prezentacji materiału na Sacrum Profanum w 2017 roku, a płytę wydało Bôłt Records. Rok później Mats Gustafsson wraz z Fire! Orchestra wzięli na warsztat Actions Krzysztofa Pendereckiego, jedyną kompozycję maestro z dużymi elementami improwizacji. Dokumentacja tego już legendarnego koncertu ukazała się w tym roku nakładem renomowanej wytwórni Rune Grammofon.

Niezwykle ważna dla festiwalu jest płyta Hashtag Ensemble dla Bôłt Records – z odzyskanymi i uratowanymi od zapomnienia kompozycjami Lucii Dlugoszewski. Również w tym roku światło dzienne ujrzały dokumentacje dwóch oper koprodukowanych przez KBF, w tym jednej zamówionej przez Sacrum Profanum. Mowa o głośnej i znakomicie przyjętej Ahat Ilī. Siostrze bogów Alka Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, wydanej przez PWM w ramach labelu Anaklasis. Drugim dziełem jest Opera o Polsce – na poły film, na poły opera – utwór trudny do sklasyfikowana, łatwy w odbiorze i gorzki w interpretacji. DVD z tym materiałem ukazało się również nakładem Bôłt Records.

Warto wspomnieć o płytach w Bôłt Records, do których powstania się przyczyniliśmy. Choć zawartości albumów nie można było jeszcze usłyszeć na Sacrum Profanum, to ich twórców czy wykonawców znacie już dobrze z występów na żywo w Krakowie. Pierwsza płyta to fonograficzny debiut grupy Radical Polish Ansambl z 2019 roku, która rok wcześniej wykonała na festiwalu dwie zamówione kompozycje (Agnieszka Stulgińska i Sławomir Kupczak). Drugim przykładem takiego wydawnictwa są interpretacje partytur graficznych Romana Haubenstocka-Ramatiego z 2020 roku. Na pierwszej płycie znalazły się elektroniczne wersje Lehna, Ablingera i Fella, a na drugiej akustyczne interpretacje Reinholda Friedla na fortepian (dwie z nich zostały wykonane też w Krakowie).

W dobie kryzysu tradycyjnej fonografii, gdy inteligentne systemy generatywne czekają w laboratoriach, by ośmieszyć same idee rejestracji dźwięku i tradycyjnej kompozycji, rolą wydawcy na pewno nie jest po prostu prezentacja muzyki. Nie jest to też zadanie nowoczesnych festiwali. W tej kwestii Sacrum Profanum i Bôłt Records zdecydowanie się ze sobą zgadzają. Naszą misją – nazwijcie nas arogantami i wskażcie nasze miejsce w szeregu – jest współkreowanie współczesnej kultury muzycznej. Próbę – mamy nadzieję, że udaną – stanowiły zainicjowane przez nas reinterpretacje klasycznych dzieł Góreckiego i Haubenstocka-Ramatiego, nowe odczytania wydobytych z niebytu utworów Juliusa Eastmana i Lucii Dlugoszewski oraz, last but not least, „prześniona” rewolucja muzyczna Radical Polish Ansambl – podkreśla Michał Mendyk z Bôłt Records.

Ważnym nagraniem festiwalowym jest także podwójny album Agitation | Stagnation Kaspera T. Toeplitza wydany przez Bocian Records w 2018 roku. Kompozytor przygotował elektroniczną partyturę, którą następnie zeitkratzer przetransponował na amplifikowany zespół instrumentalny. Wydawnictwo obejmuje obie wersje – pierwowzór i koncertowe nagranie – przygotowane tak, by można było ich słuchać jednocześnie, samodzielnie „miksując” trzecią już wersję utworu.

Zeitkratzer powrócił do tej wytwórni z kolejnym materiałem, będącym daleko idącą interpretacją jazzowych standardów, przenosząc je na festiwalu w 2018 roku w idiom muzyki współczesnej. Winyl The Shape of Jazz to Come wydany przez Bocian Records to właśnie dokumentacja tego znakomitego koncertu. W podobnym idiomie muzycznym i estetycznym porusza się trio Anny Zaradny, Roberta Piotrowicza i Jérôme’a Noetingera – zawiązane po raz pierwszy w 2016 roku z inicjatywy Sacrum Profanum. Ich koncert cieszył się większą popularnością, niż pozwalała na to Sala Kameralna ICE Kraków. Na szczęście i to wydarzenie zarejestrowaliśmy, a materiał ukazał się nakładem Musica Genera w 2018 roku.

Najnowsze wydawnictwa to tegoroczna premiera z festiwalu – TOVA Ani Karpowicz z nowymi elektroakustycznymi utworami polskich kompozytorek na flet, która ukazała się w Opus Series oraz Vastitas Borealis Jakuba Gucika, której koncert premierowy w epilogu zwieńczył 18. edycję Sacrum Profanum (wydawcą jest IPT rec.)

Już wkrótce katalog Sacrum Profanum Archives! poszerzy się m.in. o nagrania legendarnego Arditti Quartet (na splicie winylowym z utworami Éliane Radigue i Phila Niblock), a także rejestracje kompozycji zamówionych przez Sacrum Profanum w 2019 roku: plastycznej Bodies of Noise Angélici Castelló dla warszawskiego Kwadrofonika oraz drapieżnej Nor Girdling Gnaw Natashy Anderson na violę d’amore. Ukaże się także Pseudacusis, czyli podwójny septet Anthony’ego Paterasa. Nadchodzi także Duch Meduzy Dominika Strycharskiego, czyli Meduza Szalonka i jego odpowiedź na tę kompozycję. Oprócz tego pracujemy nad seriami płyt dwóch ikon festiwalu: Zbigniewa Karkowskiego i Juliusa Eastmana.

Albumy wydane dotychczas w ramach Sacrum Profanum Archives!:
1. Musiquette - Improvisations on Górecki (CD, Bôłt Records, 2017)
2. Kasper T. Toeplitz / zeitkratzer - Agitation | Stagnation (2xCD, Bocian Records, 2018)
3. Jérôme Noetinger / Robert Piotrowicz / Anna Zaradny - Crackfinder (LP, Musica Genera, 2018)
4. Radical Polish Ansambl - Radical Polish Ansambl (CD, Bôłt Records, 2019)
5. Hashtag Ensemble - Lucia Dlugoszewski - Opening of the Eye (CD, Bôłt Records, 2019)
6. Reinhold Friedl - Roman Haubenstock-Ramati - Studie in Form (CD, Bôłt Records, 2020)7.Ablinger / Fell / Lehn - Roman Haubenstock-Ramati - Decisions (CD, Bôłt Records, 2020)
7.  Fire! Orchestra - Actions (LP/CD, Rune Grammofon, 2020)
8. zeitkratzer - Shape of Jazz to Come (CD/LP, Zeitkratzer/Bocian Records, 2020)
9.  Aidan Baker / Spółdzielnia Muzyczna - An Instance of Rising (CD, Gizeh Records, 2020)
10. Alek Nowak / Olga Tokarczuk - Ahat Ilī - siostra bogów (Blue Ray, Anaklasis, 2020)
11. Piotr Stasik / Artur Zagajewski - Opera o Polsce (DVD, Bôłt Records, 2020)
12. Mamiffer / Spółdzielnia Muzyczna - Mettapatterning for Constellation (LP, Sige Records, 2020)
13. Ania Karpowicz - TOVA (Fukuoka / Kaca / Rożynek / Śniady) (digital, Opus Series/Requiem Records, 2020)
14. Jakub Gucik - Vastitas Borealis (CD, IPT rec., 2020)

Zapowiedzi Sacrum Profanum Archives!:
1. Anthony Pateras - Pseudacusis (CD, Bocian Records, 2020)
2. Dominik Strycharski - Duch Meduzy (CD, Bôłt Records, 2020)
3. Natasha Anderson / Angélica Castelló - Split (LP, Bocian Records, 2021)
4. Jussi Lehtisalo / Mika Rättö / Spółdzielnia Muzyczna (LP, Ektro Records, 2021)
5. Irvine Arditti / Arditti Quartet - Éliane Radigue / Phil Niblock (LP, GOD Records, 2021)

Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

Karnet Sacrum Profanum 2020

1-29.11.2020

Kup karnet