Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Bilety na światową premierę opery ahat ilī – Siostra bogów w sprzedaży!

2018-03-09

16. edycja Festiwalu Sacrum Profanum rozpocznie się 11 września i potrwa 7 dni. Bilety na finał Festiwalu operę ahat ilī – Siostra bogów są już w sprzedaży na Eventim.pl

ahat ilī – Siostra bogów to zamówiona u Alka Nowaka do oryginalnego libretta Olgi Tokarczuk opera. Jest to pierwsza na świecie utwór z librettem tej niezwykle utalentowanej i popularnej autorki.

Opera ahat ilī – Siostra bogów jest kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Stworzenia tego niezwykłego dzieła podjęli się nietuzinkowi artyści, pracujący w twórczym zespole. Muzykę komponuje Alek Nowak, libretto napisała Olga Tokarczuk, całość wyreżyseruje Pia Partum, a za scenografię odpowiedzialna jest Magdalena Maciejewska. „Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura” – mówi śląski kompozytor. Muzyczny język Nowaka charakteryzuje wysoce indywidualny idiom łączący w spójną całość wiele różnorodnych estetyk i inspiracji, w którym można znaleźć zarówno odniesienia do tradycji, jak i najnowsze techniki kompozytorskie.

Libretto luźno nawiązuje do powieści Anna In w grobowcach świata Olgi Tokarczuk. „Mit jest czymś, co nigdy się nie wydarzyło – ale też dzieje się zawsze. Historia o zbuntowanej bogini, która schodzi do podziemnego świata, żeby zmierzyć się z własną siostrą, panią śmierci, jest być może najstarszą opowieścią ludzkości i zawiera w sobie wiele zapowiedzi późniejszych mitów. Ten pra-mit stawiał już pięć tysięcy lat temu uniwersalne i do dziś aktualne pytania: o nieśmiertelność, o stosunek bogów do człowieka, o ofiarę i poświęcenie. Fascynująca, niepokorna postać bogini Inanny wydaje się zadziwiająco nowoczesna” – mówi autorka, podkreślając uniwersalność prezentowanej historii. Reżyserka Pia Partum potwierdza: „Śmierć – niezwyciężony wróg. Mimo to, od zawsze, istniała pokusa, by ją pokonać. Kosmos – odwieczny, bezlitosny porządek, który prowokuje bunt. Człowiek, jak zawsze, buntuje się przeciw bogom. Stara sumeryjska historia ulepiona z gliny rozgrywa się w jakieś bliżej nieokreślonej przyszłości, w jakimś przedziwnym futurystycznym mieście. Niezrozumiałość wymieszanych języków, którymi jest opowiadana, tylko podkreśla jej uniwersalizm i autentyczność pragnień, które ją motywują”.

Libretto napisane w języku polskim zrealizowane będzie w tłumaczeniu na kilka języków: współczesny angielski (dla postaci ludzkich) oraz wybrane języki starsze – akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki (dla postaci boskich oraz demonicznych).

Odsłaniamy daty festiwalu i jego finał – ale to dopiero początek ogłoszeń programu Sacrum Profanum. Premiera opery ahat ilī – Siostra bogów stanie się niewątpliwie ważnym momentem w historii polskiej muzyki współczesnej. Już wkrótce ogłosimy solistów i wykonawców, a także ujawnimy kolejne elementy programu festiwalu.

Bilety na operę ahat ilī – Siostra bogów w sprzedaży już od 12 marca!

Niedziela 16.09.2018

ahat ilī – Siostra bogów | ahat ilī – Sister of Gods (2018), 90’ [premiera światowa]
Alek Nowak (muzyka), Olga Tokarczuk (libretto),
Pia Partum (reżyseria), Magdalena Maciejewska (scenografia)

20.00 // Sala Teatralna ICE Kraków

Bilety w cenach 50-80 zł są dostępne pod tym adresem 

Poniedziałek 17.09.2018

ahat ilī – Siostra bogów | ahat ilī – Sister of Gods (2018), 90’ [premiera światowa]
Alek Nowak (muzyka), Olga Tokarczuk (libretto),
Pia Partum (reżyseria), Magdalena Maciejewska (scenografia)

21.00 // Sala Teatralna ICE Kraków

Bilety w cenach 50-80 zł są dostępne pod tym adresem