Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

W niedzielnych wyborach głosuj na Peszata!

2020-11-06
Ponoć dobrze jest mieć wybór. Czy aby na pewno jednak potrafimy wybierać i jednocześnie pogodzić z konsekwencjami tych wyborów? Szczególnie, jeśli dotyczą one nie tylko nas samych, ale i całej społeczności? Mówiąc „sprawdzam” zapraszamy na ćwiczenia z demokracji. Podczas koncertu „PEnderSZATch” to my zadecydujemy nie tylko o kształcie kompozycji, ale również o tym, jak potoczy się kariera „młodego, obiecującego kompozytora z Krakowa”. Premiera już w najbliższą niedzielę na platformie PLAY KRAKÓW ramach 18. edycji festiwalu Sacrum Profanum.

Nie ma gry bez solucji, a co jeśli jest ona multiwariantywna? Na takiej mechanice funkcjonowały kiedyś paragrafowe pre-gry komputerowe, a  ostatnio skorzystano z niej w hitowej produkcji Netflixa Black Mirror: Bandersnatch. Podczas tegorocznego Sacrum ProfanumPiotr Peszat podejmie próbę napisania kompozycji paragrafowej, autobiograficznej i z alternatywnym biegiem wydarzeń. To publiczność wcieli się w „młodego i dobrze zapowiadającego się kompozytora z Krakowa” (często powtarzana, wyświechtana klisza, pułapka, z której wychodzi się latami) i zadecyduje o tym, jak potoczy się jego kariera. A może niezależnie od dokonywanych wyborów pewne zdarzenia są i tak nieuniknione, jak choćby krytyka ze strony „Glissanda”?

PEnderSZATch to interaktywna kompozycja multimedialna, w której publiczność może zadecydować o przebiegu utworu.Struktura utworu opiera się na szeregu pytań. Są to pytania dotyczące przede wszystkim historii Polski z okresu po transformacji, jak również mojego życia. Czy Peszat wybierze karierę kompozytora, czy rapera? Jakie płatki śniadaniowe powinien zjeść? Czy na Eurowizję w 1994 roku pojedzie Edyta Górniak czy Krzysztof Penderecki? – mówi o swojej kompozycji paragrafowej Piotr Peszat.

Kompozycja PEnderSZATch (zakodowane nazwisko Peszat, potoczny pseudonim „Pender” oraz Bandersnatch) oferuje interakcję i demokratyczną formę, nawiązując do najnowszych wydarzeń ze świata popkultury, polityki czy życia społecznego, kościelnego i festiwalowego. Jeśli zasady demokratycznego państwa prawa są kwestionowane – przećwiczmy je w Internecie. Po to, byśmy szybko o nich nie zapomnieli i łatwo ich nie oddali. Utwór jest także hołdem złożonym zmarłemu w tym roku Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu.

Rozpocznij rozgrywkę, w jakiej jeszcze nie uczestniczyłeś – spraw, żeby Spółdzielnia Muzyczna grała jak najdłużej, a kariera Peszata nie skończyła się przedwcześnie!


Kompozycja paragrafowa: „PEnderSZATch”

Premiera: 8 listopada 2020 r., godz. 20.00 na www.playkrakow.com

Piotr Peszat – PEnderSZATch – kompozycja paragrafowa na zespół, elektronikę, wideo i demokratyczny udział publiczności* (2020), 50’ [premiera światowa]

Wykonawcy:

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble
*zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

---

Na festiwal zapraszają Miasto Kraków i KBF oraz sponsor festiwalu, Bank Millenium.

Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

Karnet Sacrum Profanum 2020

1-29.11.2020

Kup karnet