Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
29

września
środa


20:00

Teatr Łaźnia Nowa

Spektakl

Purification

KUP BILET
Purification to eksperyment na granicy muzyki i teatru. Projekt stawia pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące pomiędzy nimi napięcie.

Do współpracy zaproszona została wielokrotnie nagradzana kompozytorka, Agata Zubel, tworząca kameralną partyturę muzyczną dostosowaną do struktury przedstawienia. Wykonywanemu przez grupę instrumentalistów utworowi towarzyszą performerskie działania aktorki Narodowego Starego Teatru, Iwony Budner.

Czy we współczesnej sztuce i, szerzej, w świecie, wciąż jest miejsce na ideę przewodzenia? Czy sztuka może się bez niej obejść? Jeśli nie – jak zbudować ją na nowo, na innych zasadach? A jeśli tak – kto będzie jej przewodził, gdy powstaje na styku struktury muzycznej i teatralnej anarchii?

Przedmiotem scenicznej analizy staje się emancypacyjny charakter działań artystycznych i możliwość takiego myślenia o działaniach twórczych, które zniosłoby granicę pomiędzy „kulturą wysoką” a codziennością.

Projekt reżyseruje Katarzyna Kalwat, uznana i nagradzana artystka, której poprzedni spektakl w Teatrze Łaźnia Nowa, „Powrót do Reims”, był jednym z najgłośniejszych wydarzeń teatralnych ostatniego sezonu. Za dramaturgię odpowiada Beniamin Bukowski, laureat kilkunastu polskich i zagranicznych nagród i stypendiów dramatopisarskich. Współtwórczynią projektu jest Agata Zubel, światowej sławy kompozytorka, laureatka Paszportu Polityki, która na potrzeby spektaklu pracuje nad nową aranżacją swoich kompozycji. Choreografię przygotowuje absolwent Rotterdam Dance Academy, Wojciech Grudziński. Performatywnym działaniom jednej aktorki, Iwony Budner, towarzyszy w spektaklu wykonanie muzyki na żywo przez dziesięcioosobowy zespół instrumentalistów pod opieką wybitnego wiolonczelisty i dyrygenta, Andrzeja Bauera.
Purification (2021) pokaz przedpremierowy

Reżyseria: Katarzyna Kalwat
Dramaturgia: Beniamin Bukowski
Opracowanie muzyczne: Agata Zubel
Choreografia: Wojciech Grudziński
Asystentka reżyserki, współpraca scenograficzna i kostiumograficzna: Julia Łucja Mazur
Inspicjentka: Monika WeisWykonawcy:
 • Iwona Budner
 • i zespół muzyczny w składzie:
 • Małgorzata Mikulska - flet
 • Oleksander Pecheniuk - fagot
 • Krzysztof Guńka - saksofon
 • Krystian Jarosz - trąbka
 • Kamil Pasikowski - puzon
 • Natalia Orszak - skrzypce
 • Aleksandra Lignar - wiolonczela
 • Konrad Zapotoczny - kontrabas
 • Paweł Chmielewski - perkusja
 • Martyna Zakrzewska - fortepian
 • Kierownictwo muzyczne: Andrzej Bauer


Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa


Miejsce

Teatr Łaźnia Nowa

Sprawdź na mapie

Jedna z najmłodszych krakowskich scen. Od 2005 roku działa na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie. Oprócz spektakli odbywają się tu koncerty, spotkania i happeningi, realizowane są projekty łączące aktywność artystyczną i społeczną, często wychodzące poza przestrzeń teatru. Łaźnia Nowa należy do międzynarodowego stowarzyszenia Trans Europe Halles skupiającego instytucje kultury działające w przestrzeniach postindustrialnych, jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska...