Oktet Marka Pospieszalskiego odkrywa herstorię.
Tego wieczoru ośmiu wytrawnych jazzmanów weźmie na warsztat twórczość wybitnych kompozytorek. I nie będzie to w żadnym razie wierne odtworzenie partytur, ale śmiała reinterpretacja! Oktet Marka Pospieszalskiego gwarantuje brawurowe improwizacje z odniesieniami do muzyki klubowej, noise’u i sound artu. Z tymi brzmieniami kontrastować będzie występ flecistki Ewy Liebchen. Meandrując między rumuńskim spektralizmem a litewskim minimalizmem, artystka wprowadzi nas w zupełnie inny rejestr emocji.
Pierwszy autorski album Marka Pospieszalskiego – Polish Composers of the 20th Century – spotkał się ze znakomitym przyjęciem, więc postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Ze wspólnej inicjatywy artysty i festiwalu Sacrum Profanum powstaną brawurowe wariacje na temat twórczości polskich… kompozytorek XX wieku! Usłyszymy tematy zaczerpnięte z dzieł najważniejszych twórczyń od B do Z – czyli od Bacewicz, przez Buczek, Kulenty, Sikorę i inne, aż po Zubel.
Materiał pełen będzie kolektywnej improwizacji jazzowej z odniesieniami do muzyki klubowej, noise’u czy sound artu. Marek Pospieszalski stanie na scenie ze swoim oktetem w iście wirtuozowskim składzie: Piotr Chęcki, Tomasz Dąbrowski, Tomasz Sroczyński, Szymon Mika, Grzegorz Tarwid, Max Mucha i Qba Janicki. Utwory nie będą wykonywane z partytur, lecz będą impresjami na ich temat.
Tego samego wieczoru wystąpi Ewa Liebchen, znana już fanom festiwalu z brawurowego recitalu w MOCAK-u. Tym razem flecistka zaprezentuje zupełnie inny repertuar, łącząc dwa wątki eksplorowane na Sacrum Profanum w ubiegłych latach: rumuński spektralizm i litewski minimalizm. Z jednej strony usłyszymy więc mikrotonowe, niby-improwizacyjne, lekko mozarabskie Dizzy Divinity I Rădulescu, a z drugiej premierową kompozycję Svarstyklės ekstremalnego monistycznego minimalisty Mažulisa.
Horațiu Rădulescu – Dizzy Divinity I (1985) 12’ [premiera polska]
Rytis Mažulis – Svarstyklės (2022) 27’ [premiera światowa]
Część II
Utwory polskich kompozytorek XX wieku w aranżacjach jazzowych*:
Sikora
(Na podstawie „Rappel III”)
Matuszczak
(Na podstawie „Libera Me”)
Długoszewski
(Na podstawie „Angel of the Inmost Heaven”)
Bacewicz
(Na podstawie „Tema con varizioni” z 1go kwartetu smyczkowego)
Buczek
(Na podstawie „Les sons esoteriques”)
Kulenty
(Na podstawie „Breathe”)
Moszumańska Nazar
(Na podstawie „Rapsod II”)
Pstrokońska-Nawratil
(Na podstawie „El Condor”)
Ptaszyńska
(Na podstawie „A Winter’s Tale”)
Zubel
(Na podstawie „Piosenki o końcu świata”)
Wykonawcy:
Ewa Liebchen – flety
*
Marek Pospieszalski Oktet
Marek Pospieszalski – saksofon
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy
Tomasz Dąbrowski – trąbka
Tomasz Sroczyński – altówka
Szymon Mika – gitara elektryczna i akustyczna
Grzegorz Tarwid – fortepian
Max Mucha – kontrabas
Qba Janicki – perkusja i soundboard
*program przygotowany specjalnie dla festiwalu Sacrum Profanum
Patron koncertu Ewy Liebchen
