Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
28

września
sobota


21:00

Cricoteka

Koncert

Oscillum

KUP BILET
PROGRAM

Egidija Medekšaitė – Oscillum na wiolonczelę i elektronikę (2008) 12’ [premiera polska]

Rytis Mažulis – Canon Super Slendro na kwartet smyczkowy (2009) 5’ [premiera polska]

Antanas Rekašius – Fluorescences na wiolonczelę i syntezator (1981) 10’ [premiera polska]

Julius Aglinskas – na kwartet smyczkowy (2016) 8’ [premiera polska]

Jurgis Mačiūnas – Homage to Philip Corner wersja na wiolonczelę i fortepian (1962) 4′ [premiera polska]

Zbigniew Karkowski – Field na kwartet i taśmę (2006) 20’


WYKONAWCY

  • Apartment House


Wprost nawiązując do sąsiedztwa, chcemy w kolejnych latach przybliżyć muzykę państw Europy Wschodniej. Po ubiegłorocznym świętowaniu stulecia polskiej niepodległości chcemy dzielić tę wspólną radość z Litwą, która swoją rocznicę obchodziła równolegle. Cztery z programów powstają w ramach rezydencji artystycznej, we współpracy z wybitnym wiolonczelistą Antonem Lukoszevieze. To jeden z nich. Artysta wraca na festiwal również ze swym zespołem Apartment House. W programie ich koncertu nie zabraknie przedstawicieli Fluxusu czy awangardy, kompozytorów czerpiących z różnych źródeł i nie dających się sklasyfikować, jak Antanas Rekašius i Jurgis Mačiūnas. Usłyszmy także minimalistów litewskich dwóch pokoleń, w wersji radykalnej Rytisa Mažulisa, romantycznej Juliusa Aglinskasa oraz bazującej na fakturze i wypracowanym brzmieniu Egidiji Medekšaitė.

Ponownie „obciążymy” festiwalową publiczność twórczością Zbigniewa Karkowskiego. Pochodzący z Krakowa kompozytor, absolwent tutejszej Akademii Muzycznej, był twórcą cenionym za wyobraźnię i bezkompromisowość. Działał przede wszystkim na scenie muzyki eksperymentalnej, improwizował, tworzył sztukę dźwięku. Karkowski chętnie wykorzystywał typowe dla Xenakisa procedury stochastyczne. Dwa lata temu podczas 15. edycji Festiwalu zaprezentowano efekt jego współpracy z berlińskim Zeitkratzerm, a w 2018 roku kompozycję Doing by not Doing w interpretacji szwedzkiej kameralnej orkiestry noise’owej GGR Betong. Mówiąc krótko – to były GŁOŚNE koncerty i odbiły się szerokim echem. Z kolei w 2019 roku poznamy utwór Field powstały we współpracy z kwartetem smyczkowym Apartment House.

Polecamy również koncert ENCUBMRANCE, w ramach którego Anton Lukoszevieze i Zespół Wokalny Gęba wykonają dwie kompozycje Karkowskiego.

Miejsce

Cricoteka

Sprawdź na mapie

Cricoteka zajmuje się organizacją wystaw, sympozjów, spektakli, warsztatów i spotkań oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. Jej siedzibą jest „opakowana” w nowoczesną konstrukcję dawna elektrownia w Podgórzu. Sale wystawowe zawisły tu nad dachem historycznego budynku, a z położonej na najwyższej kondygnacji kawiarni można podziwiać panoramę miasta rozciągającego się po drugiej...