Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
11

września
niedziela


18:00

Centrum Kongresowe ICE Kraków: S1

Opera

NeoArctic

KUP BILET

Eko-opera w rytmie techno 

Wielkim finałem Sacrum Profanum będzie wyjątkowa premiera: eko-opera w rytmie techno. Napisali ją wspólnie brytyjski producent Andy Stott i łotewski kompozytor Krists Auznieks do libretta islandzkiego poety Sjóna. 12 pieśni i pejzaży dźwiękowych odsłoni przed nami historię i przyszłość jednej planety. OperaNeoArctic zbudzi naszą wyobraźnię, ale też wolę działania – bo przekonamy się, że katastrofa jest bliżej niż nam się wydaje.

We współpracy z festiwalem Bomba Megabitowa zapraszamy na polską premierę opery NeoArctic, stworzonej we współpracy Łotewskiego Chóru Radiowego i duńskiego kolektywu producencko-kreatywnego Hotel Pro Forma (współtwórcy m.in. Tomorrow, in a Year duetu The Knife). Spektakl odważnie bada antropocen, epokę geologiczną charakteryzującą się ostrym wpływem ludzkości na wrażliwy ekosystem. Twórcy NeoArctic zaprezentują połączenie klasycznego śpiewu, elektroniki, inscenizacji i ruchu, a także dynamiczne wizualizacje bazujące na fotografiach z NASA. Wszystko po to, by poruszyć szeroki zakres problemów środowiskowych – od zmian klimatycznych, przez urbanizację i cyfryzację całych gałęzi przemysłu, aż po erozję gleby. Ludzie stali się „siłą natury”, która odgrywa kluczową rolę w szybkim, bezmyślnym i drastycznym niszczeniu Ziemi.Spektakl powstał we współpracy artystów i naukowców na bazie długookresowych badań. Natura we właściwym znaczeniu się skończyła, stała się przystawką do działalności człowieka, co niesie ze sobą dramatyczne, niekontrolowane konsekwencje. Nasz styl życia, nasza chciwość i kapitalizm prowadzą nas do zagłady. Spektakl przygląda się współczesnej cywilizacji przemysłowej poprzez krajobraz dźwięków i obrazów w 12 performatywnych utworach. Zgliszcza i ginące gatunki naturalne, nowe technologiczne formy życia i postindustrialne krajobrazy charakteryzują nową erę.

Na wielkiej scenie stanie 12 niesamowitych śpiewaków w specjalnych strojach. Słowa będą śpiewane, szeptane, krzyczane i rytmicznie wypowiadane, repetytywnie wykuwając kolejne krajobrazy dźwiękowe. Napisał je Sjón, islandzki poeta, prozaik, który współpracował z Björk i jest autorem kilku uznanych librett operowych (w tym do Folie à Deux Emily Hall, pokazywanej na Sacrum Profanum w 2016 roku). Głosom towarzyszyć będzie eksperymentalna muzyka elektroniczna uznanego producenta post-techno Andy’ego Stotta oraz łotewskiego kompozytora Kristsa Auznieksa, który napisał piękne, lecz ulotne melodie. Scena pokryta zostanie białą tkaniną, niczym płótnem dla światła, kolorów i filmowych projekcji. Krajobraz będzie ulegał ciągłym zmianom, bo pierwszy statek wycieczkowy wyruszył już w swoją podróż przez Przejście Północno-Zachodnie. Wkrótce podążą za nim kolejni ekoturyści Nowego Świata, wyposażeni w sprzęt do rejestrowania cudów natury i mapowania zmian geologicznych, biologicznych i klimatycznych. Nie przegapcie swojego rejsu!Hotel Pro Forma - NeoArctic (2016) 80’ [premiera polska]

Wykonawcy

Łotewski Chór Radiowy:
Agate Pooka
Iveta Apine
Inga Martinsone
Ilze Konovalovs
Dace Strautmane
Gundega Krumina
Rudolfs Bertins
Normunds Kirsis
Karlis Rutentals
Janis Kokins
Gundars Dzilums
Vitalijs Stankevics

Dyrygent Kaspars Putnins
Koncept Hotel Pro Forma
Reżyseria Kirsten Dehlholm
Kierownictwo muzyczne Kaspars Putnins
Muzyka Andy Stott, Krists Auznieks
Libretto Sjón
Projekt oświetlenia Jesper Kongshaug
Scenografia Anne Mette Fisker Langkjer
Wizualizacje Adam Ryde Ankarfeldt, Magnus Pind Bjerre
Sound design Kristian Hverring
Kostiumy Wali Mohammed Barrech
Asystent wideo i scenografii Fabian Nyberg
Fotografia Andreas Sommer

 

Miejsce

Centrum Kongresowe ICE Kraków: S1

Sprawdź na mapie

ICE Kraków jest nowoczesnym obiektem światowej klasy, spełniającym najwyższe standardy akustyki. W tej sali koncertowej nie umknie Ci ani jedna nuta.