Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
10

września
sobota


20:00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Koncert

Kolchida

KUP BILET

Spotkanie elektroniki z czystym brzmieniem Gruzji

Gruzja jest ojczyzną wyjątkowych, ekspresyjnych pieśni. Ich bogactwo zainspirowało muzyk
ów z Kwartludium, którzy wspólnie z Michałem Jacaszkiem stworzyli zupełnie nową jakość. W Kolchidzie elektroniczne szumy i kliki zderzą się z czystym brzmieniem tradycji. Ale najpierw czeka nas spotkanie z mrocznym ambientem. Stefan Węgłowski i Adam Kośmieja po raz pierwszy zaprezentują fortepianowo-elektroniczny utwór Phase _1_4. Będziemy więc mieli aż dwie premiery światowe!

Kwartludium i Michał Jacaszek wracają ze wspólnym, drugim po rewelacyjnym Katalogu drzew, autorskim programem Kolchida. Tym razem inspiracją i punktem wyjścia są gruzińskie pieśni polifoniczne oraz niezwykle bogata i zróżnicowana muzyka ludowa Kaukazu. Pomysł nagrania nowego materiału zrodził się w 2019 roku, kiedy to muzycy Kwartludium zaproszeni zostali przez Instytut Polski w Tbilisi na wizytę studyjną w Gruzji. Podczas wielu spotkań, koncertów i prezentacji tamtejszej kultury członkowie zespołu zapoznali się z materiałami etnograficznymi i historią starożytnej Kolchidy. Co więcej, dokonali nagrań terenowych, które posłużą jako materiał wyjściowy do stworzenia autorskich kompozycji elektroakustycznych. Zespół Kwartludium zaprosił do współpracy przy tym materiale Michała Jacaszka, twórcę muzyki elektronicznej, który cieszy się międzynarodowym uznaniem. Nowy materiał bazuje na kolektywnym badaniu niezwykłej polifonii muzyki gruzińskiej oraz jej ekspresji i głębokiego, podniosłego brzmienia. Tak powstał program pełen duchowości, choć oderwany od religii.





Koncert otworzy Phase _1_4 Stefana Węgłowskiego. To cykl czterech utworów na fortepian i elektronikę napisanych w latach 2021 i 2022. Premiera płytowa nastąpi już w lipcu w prestiżowym Kairos Records. Urodzony w 1985 roku Węgłowski specjalizuje się w kameralistyce. W swoich utworach wykorzystuje techniki minimalistyczne i spektralne, łącząc je z szeroko pojętym obszarem muzyki elektronicznej. Wykłada na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na Sacrum Profanum debiutował w 2020 roku obok Yeyoung Sohn. Teraz wystąpi z Adamem Kośmieją, który podjął się prawykonania cyklu. Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Nieustannie poszukuje, a na jego repertuar składają się zarówno utwory klasyczne, jak i awangardowe oraz multimedialne. Wstęp do cyklu o odtrąceniu napisał nagradzany polski pisarz Łukasz Orbitowski: „Nie potrzebuję. Nie tęsknię. Pamiętam i boję się siebie, bo umiem to robić. Umiem przekreślić przyjaźń i zabić tę miłość. Do widzenia. Częścią dorosłości jest akceptacja, a następnie oswojenie własnego okrucieństwa. Rozumiem jednak, że taka jest właśnie cena jakiejkolwiek bliskości. Aby być blisko z ludźmi, muszę umieć ich odtrącać, zawsze z ważnego powodu”.





Część I
Stefan WęgłowskiPhase _1_4 (2022) 40’ [premiera światowa]

Część II
Michał Jacaszek + KwartludiumKolchida (2022) 50’ [premiera światowa]

Wykonawcy
Adam Kośmieja – fortepian
Stefan Węgłowski – elektronika
Michał Jacaszek – elektronika


Kwartludium:
Dagna Sadkowska - skrzypce
Piotr Nowicki - fortepian
Michał Górczyński - klarnet
Paweł Nowicki - instrumenty perkusyjne



Miejsce

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Sprawdź na mapie

Usytuowane nad Wisłą muzeum jest równocześnie wielofunkcyjnym centrum kultury. Jego bryła, przypominająca falę, kryje przestrzeń pełną energii.