Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
29

września
niedziela


19:00

Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego

Koncert

Holy Presence

KUP BILET
PROGRAM

Rytis Mažulis – De Plus en Plus na 9 wiolonczel (2017) 11’ [premiera polska]

Justė Janulytė – Psalms_cellos na 8 wiolonczel (2008) 11’

Julius Eastman – Prelude to the Holy Presence of Joan d’Arc na głos solo (1981) 12’ [premiera polska]

Julius Eastman – Holy Presence of Joan d’Arc na 10 wiolonczel (1981) 20’ [premiera polska]


WYKONAWCY

  • Anton Lukoszevieze – wiolonczela
  • Sofia Jernberg – głos
  • Jakub Gajownik, Jakub Gucik, Julia Kotarba, Monika Krasicka, Marcin Kusek, Łukasz Laxy, Aleksandra Lignar, Mateusz Mańka, Martyna Sołtys – wiolonczeleWprost nawiązując do sąsiedztwa, chcemy w kolejnych latach przybliżyć muzykę państw Europy Wschodniej. Po ubiegłorocznym świętowaniu stulecia polskiej niepodległości chcemy dzielić tę wspólną radość z Litwą, która swoją rocznicę obchodziła równolegle. Cztery z programów powstają w ramach rezydencji artystycznej, we współpracy z wybitnym wiolonczelistą Antonem Lukoszevieze. To jeden z nich.

W programie przede wszystkim litewscy minimaliści. Oszczędni i radykalni jednocześnie: Rytis Mažulis i Justė Janulytė. Siłą muzyki Mažulisa są wielowarstwowo powtarzalne struktury, ulegające powolnym permutacjom i przesunięciom, co owocuje samozapomnieniem słuchacza. Janulytė swoją muzykę określa jako monochromatyczną (utwory obsadza grupami podobnych brzmieniowo instrumentów). Wolne tempo, jednorodność brzmienia, skrajny redukcjonizm prowadzą również do błądzenia percepcji i zaburzeń postrzegania czasu. Nie brak tej muzyce lekkości i medytacyjnego charakteru.

Wracamy również do postaci Juliusa Eastmana. Po sukcesie obszernej prezentacji jego twórczości w 2017 roku, raz jeszcze wysłuchamy jego zadziornych kompozycji, w wykonaniach przygotowanych na fali powrotu do jego twórczości. Eastman stawiał na organiczny maksymalizm. Dlatego nad prezentacją Holy Presence of Joan d’Arc na dziesięć wiolonczel pracujemy u podstaw – polska premiera odbędzie się w wykonaniu młodych krakowskich muzyków pod kierownictwem Antona Lukoszevieze. Preludium wokalne do tego utworu wykona Sofia Jernberg (w 2016 śpiewała Folie à Deux na festiwalu, współpracuje z Fire! Orchestra).

Polecamy również koncert ACCORDRONE, w ramach którego duet Frąckiewicz/Łuc wykonają utwór Evil Nigger Eastmana.

Miejsce

Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego

Sprawdź na mapie

MOS to nowoczesne centrum kultury w sercu Krakowa. Budynek o ciekawej architekturze jest przestrzenią spotkań z różnymi dziedzinami sztuki.