Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
22

listopada
niedziela


20:00
online

ASMR

KUP BILET
Muzykoterapia, relaks dźwiękowy, doznania soniczne - zaprezentujemy utwory, które eksplorują zagadnienia ASMR (relaksacji poprzez konkretne dźwięki wywołujące dreszcze u odbiorcy). Szmery, stuki, wiwisekcja instrumentu, szept, ciary - tego możecie się spodziewać przede wszystkim po utworze Mikołaja Laskowskiego z jego autorskiej serii Deep Relaxation, który zawiera elementy do samodzielnego wykonania przez odbiorcę, wciągając go w ten rytuał odnowy poprzez dźwięki. Liminal Studies Wojtka Blecharza nie jest co prawda utworem wprost eksplorującym te zagadnienia. To studium emocjonalności, docierania do najgłębszych pokładów psychiki, próby radzenia sobie z własnymi słabościami. W utworze Royal String Quartet dokonuje prawdziwej kwartetowej wiwisekcji. Wydobywane dźwięki hipnotyzują i intrygują. Na koniec usłyszymy medytację brzmienia kwartetu smyczkowego autorstwa Alvina Luciera. To idealne wyciszenie po serii masażu ucha wewnętrznego.
Koncert otworzy symbolicznie Pierwszy kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego - to hołd złożony przez festiwal i kwartet zmarłemu w tym roku Maestro. Utwór, który jest swoistym alfabetem sonorystycznych możliwości instrumentów smyczkowym. Można zaryzykować, że to meta-ASMR, zaprojektowane zamiast na głos - na instrumenty.

Krzysztof Penderecki - Quartetto per archi (1960) 6’
Mikołaj Laskowski - Deep Relaxation vol. 8: Do It To Yourself* (2020) 15’ [premiera światowa]
Wojtek BlecharzLiminal Studies. Part 2 (2014) 15’
Alvin Lucier - Navigations for Strings (1991) 15’

Wykonawcy:

  • Royal String Quartet


*zamówienie festiwalu Sacrum Profanum