Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2021
03

października
niedziela


19:00

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna (S2)

Koncert

Arditti Quartet 47 ½ Anniversary

Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Kup bilet
Nasza znajomość z Irvinem Ardittim i jego kwartetem rozpoczęła się w 2016 roku od koncertu z utworami Johna Zorna. Za kulisami doszło do zdarzenia, które zbliżyło i związało nas na lata. Najlepiej opowie o nim sam Irvine: „Z przyjemnością założyłem się kilka lat temu z młodym kuratorem festiwalu Sacrum Profanum. Nie pamiętam dokładnie, o co był ten zakład. Istotne, że wygrałem, a wygrana miała swoje konsekwencje. Musieliśmy więc wrócić na festiwal rok później i zagrać utwory wyśnionych kompozytorów Krzysztofa. Gdy już się oswoiłem z tymi złymi snami, zacząłem czerpać radość z wykonywania muzyki kompozytorów, o których wcześniej nawet nie słyszałem. Mierzyłem się z wyzwaniem wykonywania zróżnicowanej stylistycznie muzyki w przekonujący sposób. W końcu właśnie w tym celu 47 lat temu stworzyłem Arditti Quartet. Mogłoby się wydawać, że to szmat czasu, ale choć jestem zaangażowany w scenę muzyki współczesnej dłużej niż inni, dzięki wielokrotnym wizytom na Sacrum Profanum zyskałem całkiem nowe i odświeżające spojrzenie na muzykę polską”. Od czasu tego zakładu legendarny kwartet odwiedza nas regularnie, a historia ma swój ciąg dalszy.

W 2019 roku, podczas spaceru uliczkami Kazimierzu w poszukiwaniu dobrej kawy, Irvine Arditti rozprawiając o tym, jak zajmujące wyzwania stawia się przed nim na Sacrum Profanum, wyraził nadzieję, że pewnego dnia jego zespół będzie miał okazję przybliżyć w Krakowie również perły ze swojego repertuaru. Krzysztof Pietraszewski przystał ochoczo na tę propozycję, dzięki czemu w tym roku wspólnie z Arditti Quartet możemy zaprosić na specjalny rocznicowy koncert. 47 i pół roku istnienia kwartetu świętujemy wyjątkowym, podwójnym programem koncertu w Krakowie. Usłyszymy kompozycje wyłącznie napisane dla Ardittich – absolutnie najważniejsze w ich dorobku wykonawczym lub najbliższe ich sercom i na dodatek w interpretacjach uchodzących za wzorcowe. Już same nazwiska kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann – zapowiadają niezapomniany wieczór z tym, co najlepsze w muzyce współczesnej.

György LigetiQuartet No. 2 (1968) 22’
Olga Neuwirthin the realms of the unreal (2009, rev. 2011) 18’
Rebecca SaundersFletch (2012) 15’
***
Iannis XenakisTetras (1983) 15’
Hilda ParedesHacia und Bitácora Capilar (2014) 9’ (polska premiera)
Helmut LachenmannQuartet No. 3 Grido (2000-01) 26’

Wykonawcy:
  • Arditti Quartet


Miejsce

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna (S2)

Sprawdź na mapie

Centrum jest nowoczesnym obiektem światowej klasy, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Obiekt zaprojektowano tak, aby mógł gościć wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne prestiżowe wydarzenia kulturalne oraz społeczne. Wysoki standard budynku plasuje go wśród najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych centrów kongresowych Europy.