Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
01

października
piątek


19:00

Prywatne mieszkanie

Koncert

Akordy ezoteryczne

KUP BILET
Koncert solowy Martyny Zakrzewskiej skupiony na twórczości fortepianowej Barbary Buczek (1940-1993), wybitnej polskiej kompozytorki mieszkającej w Krakowie. Twórczość artystki obrosła legendą. Jej utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności rytmiczno-fakturalnej. Dziś powoli powracają do repertuarów, choć wciąż jest jeszcze wiele do usłyszenia.
Przedstawicielka nurtu nowej złożoności? Skądże znowu! Nie utożsamiała się z nim, nie ulegała też tendencjom nostalgicznym i retrospektywnym w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Konsekwentnie rozwijała swój indywidualny styl – modernistyczny, pełen komplikacji i kontrastów. Fortepian był dla Buczek szczególnie istotny, był źródłem inspiracji i obiektem eksperymentów dźwiękowych. Jej dotychczas niegrywane utwory wykorzystują innowacyjne techniki brzmieniowe na tym instrumencie oraz wypełniają przestrzeń w historii dwudziestowiecznej polskiej literatury pianistycznej. Interpretacja kompozycji fortepianowych Barbary Buczek jest kluczem do uchwycenia istoty jej stylu kompozytorskiego w ogóle. Była absolwentką klasy kompozycji Bogusława Schaeffera, dlatego to właśnie kompozycje mistrza uzupełniają program i osadzają go w kontekście.


Barbara Buczek - Wariacje na fortepian (1968) 5
Bogusław Schaeffer
Dwa utwory (1960) 4'
Barbara BuczekSonata breve na fortepian (1968) 7’
Pierre Boulez – Douze Notation (wybór) (1945)
Barbara Buczek Intermezzo na fortepian (1992) 6
Arnold Schonberg – Drei Klavierstuecke op. 11 (I) (1909/1910)
Barbara Buczek Eidos IV na fortepian (1991) 6’
Barbara BuczekLes accords ésotériques na fortepian (1991) 5’Wykonawcy:
  • Martyna Zakrzewska – fortepian

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.