Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
01

października
wtorek


21:30

Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego

Koncert

Accordrone

KUP BILET
PROGRAM

Katarzyna Głowicka – Farewell River* na dwa akordeony i elektroakustykę (2019) 15’ [premiera światowa]

Egidija Medekšaitė – Sattva na akordeon i taśmę (2018) 19’ [premiera polska]

Antanas Jasenka – Accordrone na akordeon i taśmę (2018) 13’ [premiera polska]

Julius Eastman – Evil Nigger (1979) 22’ [ar. Piotra Peszata na 4 akordeony*] [premiera światowa]

WYKONAWCY

  • Rafał Łuc – akordeon
  • Maciej Frąckiewicz – akordeon
  • Katarzyna Głowicka – elektroakustyka
  • Piotr Peszat – realizacja taśmy


*zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Projekt realizowany we współpracy z Bôłt Records.

Wracamy do postaci Juliusa Eastmana. Po sukcesie obszernej prezentacji jego twórczości w 2017 roku, raz jeszcze wysłuchamy jego zadziornych kompozycji, w wykonaniach przygotowanych na fali powrotu do jego twórczości. Po entuzjastycznym przyjęciu Evil Nigger w wersji na trzy kwartety smyczkowe w wykonaniu Arditti Quartet, zamówiliśmy nową aranżację na cztery akordeony. Nową aranżację przygotuje Piotr Peszat, a wykonają ją Maciej Frąckiewicz i Rafał Łuc. Dla tego duetu nową kompozycję na zamówienie festiwalu pisze Katarzyna Głowicka, przedstawicielka polskiego minimalizmu, rezydująca w Holandii. Jej kompozycja będzie również społecznie zaangażowana, jak choćby jej ostatnia opera – Unknown, I Live With You.

Wprost nawiązując do sąsiedztwa, chcemy w kolejnych latach przybliżyć muzykę państw Europy Wschodniej. Po ubiegłorocznym świętowaniu stulecia polskiej niepodległości chcemy dzielić tę wspólną radość z Litwą, która swoją rocznicę obchodziła równolegle. W programie sześć koncertów prezentujących dokonania litewskich kompozytorów (wśród nich: Egidija Medekšaitė, Justė Janulytė i Rytis Mažulis) w sposób różnorodny i przekraczający granice pokoleniowe. To jeden z nich. W dwóch utworach na akordeon solo i taśmę poznamy język kompozytorski Egidiji Medekšaitė w utworze Sattva – powoli rozwijającej się medytacji nad brzmieniem akordeonu w wykonaniu Łuca oraz Antanasa Jasenki z kompozycją Accordrone, której tytuł trafnie opisuje jej charakter i przebieg, a wykona ją Frąckiewicz.

Polecamy również koncert HOLY PRESENCE, w ramach którego zostaną wykonane dwie inne kompozycje Juliusa Eastmana.

Miejsce

Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego

Sprawdź na mapie

MOS to nowoczesne centrum kultury w sercu Krakowa. Budynek o ciekawej architekturze jest przestrzenią spotkań z różnymi dziedzinami sztuki.