Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Radical Polish Ansambl

Wykonawca: Radical Polish Ansambl
Wydawca: Bôłt Records/Unzipped Fly
Rok: 2019
Gatunek: muzyka współczesna

Jest to debiut Radical Polish Ansambl z 2019 roku, którego koncert z 2018 roku z dwiema zamówionymi przez Sacrum Profanum dla RPA kompozycjami (Stulgińska i Kupczak) był jednym z pierwszych ważnych występów grupy.

„Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.

Sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający „na dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora. I namówili współczesnych kompozytorów do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauze-go, Sławka Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej. Działający dopiero od roku i pracujący nad swoim fonograficznym debiutem zespół występował już na tak prestiżowych festiwalach, jak lubelskie Kody czy krakowskie Sacrum Profanum.”