Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Opera o Polsce

Wykonawca: Piotr Stasik / Artur Zagajewski
Wydawca: Bôłt Records
Rok: 2020
Gatunek: muzyka współczesna

W tym roku światło dzienne ujrzała dokumentacja opery koprodukowanej przez KBF. Tym dziełem jest Opera o Polsce na poły film, na poły opera - utwór trudny do sklasyfikowana, łatwy w odbiorze, gorzki w interpretacji. Jego twórcami są znakomity, wrażliwy dokumentalista Piotr Stasik i najbardziej punkowy z akademickich kompozytorów Artur Zagajewski. DVD dosłownie teraz ma premierę nakładem Bôłt Records.

"Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.”

Trailer:
https://www.polishdocs.pl/pl/filmy/1786/