Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.
Jubileuszową, 20. edycję festiwalu Sacrum Profanum wzbogaca wyjątkowy cykl. Od sierpnia do grudnia czekają nas cztery Interakcje, czyli koncerty na styku klasyki, alternatywy i eksperymentu. Towarzyszyć im będą dyskusje, w które każdy i każda może się włączyć. Spotkajmy się w Krakowie!
Sacrum Profanum, punkt zbiórki dla klasyki i alternatywy, pokonując bariery czasowe festiwalu, wyprawia się w różne przestrzenie Krakowa – żeby się spotykać. Bo zadaniem kultury jest łączyć, tworzyć wspólnotę wartości i idei. Zwłaszcza ta współczesna sporo mówi o nas samych i otaczającej nas rzeczywistości, a ta muzyczna szczególnie dotyka emocji. Muzyka odkrywa nowe wymiary wrażliwości, podsuwa tropy, z których każdy może zaprowadzić nas na własną ścieżkę. Wierzymy, że ta podróż poszerza horyzonty, a od zachwytu dzielą nas tylko ciekawość i otwartość.
Cykl Sacrum Profanum: Interakcje powstał na przecięciu pomysłów zespołu festiwalowego oraz krakowskiego środowiska muzyki nowej, które konsekwentnie wspieramy od lat. Kluczową rolę odgrywa w nim Spółdzielnia Muzyczna – zespół muzyki współczesnej nagrodzony w tym sezonie przez Fundację Ernsta von Siemensa. Do Interakcji zaprosiliśmy także Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna, który to samo wyróżnienie otrzymał rok wcześniej. Budujemy ten cykl z młodymi i prężnie działającymi zespołami w partnerstwie, tworząc przestrzeń współpracy, rozwoju i prezentowania autorskiej wizji muzyki nowej, mieniącej się wieloma kolorami. Swobodnie podróżując po terenach klasyki XX wieku, odrywamy się od tradycyjnej edukacji muzycznej, żeby eksplorować muzykę elektroniczną, ambientową, konfrontować się z tekstem, obrazem i szukać własnej tożsamości w chaotycznym teraz.
Czego możemy się spodziewać? Eklektyzmu, synestezji i spółdzielczości. Zacierania granic między alternatywą a klasyką (Shlomowitz, Mantovani), na przecięciu ze swobodną improwizacją (Glojnarić). Ekspresyjnych postmodernistów (Mykietyn, Saunders) obok wysublimowanych brzmieniowo spektralistów (Haas, Murail). Melancholijnego litewskiego minimalizmu w programie inspirowanym spacerami po opustoszałym wskutek lockdownu mieście. Premierowych kompozycji nestora polskiej awangardy Zygmunta Krauzego i twórczo do tego nurtu nawiązującego Pawła Malinowskiego. A w ostatniej Interakcji usłyszymy wielokrotnie nagradzaną i ekwilibrystyczną kompozycję Not I Agaty Zubel w wykonaniu samej kompozytorki!
Cykl Sacrum Profanum: Interakcje to preteksty do czterech spotkań wokół muzyki. Przygotowaliśmy je w nawiązaniu do zeszłorocznej serii Post Scriptum, ale także cyklu Ars Moderna Spółdzielni Muzycznej. Wspólnie dbamy o regularną obecność repertuaru współczesnego na koncertach w Krakowie. Program jest nie tylko przekrojowy, ale też iście gwiazdorski — prezentuje najważniejsze głosy w muzyce współczesnej. Przed nami wspólny czas z kompozycjami kobiet (Saunders, Zubel, Glojnarić, Martinaitytė, Bauckholt) i mężczyzn (Blecharz, Shlomowitz, Mykietyn, Digimas, Cage) poprzedzony rozmowami z ludźmi kultury. A po koncertach, razem z muzykami, czekamy na Interakcje!
Martyna Zakrzewska (Spółdzielnia Muzyczna)
Krzysztof Pietraszewski (Sacrum Profanum)
Jesteś zapisany do newslettera Sacrum Profanum
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera
Zapisz się, aby otrzymywać co miesiąc najnowsze informacje
Bądź z nami na bieżąco
Zapisz się do newslettera
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.