Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2024

O cykluJubileuszową, 20. edycję festiwalu Sacrum Profanum wzbogaca wyjątkowy cykl. Od sierpnia do grudnia czekają nas cztery Interakcje, czyli koncerty na styku klasyki, alternatywy i eksperymentu. Towarzyszyć im będą dyskusje, w które każdy i każda może się włączyć. Spotkajmy się w Krakowie!


Sacrum Profanum, punkt zbiórki dla klasyki i alternatywy, pokonując bariery czasowe festiwalu, wyprawia się w różne przestrzenie Krakowa – żeby się spotykać. Bo zadaniem kultury jest łączyć, tworzyć wspólnotę wartości i idei. Zwłaszcza ta współczesna sporo mówi o nas samych i otaczającej nas rzeczywistości, a ta muzyczna szczególnie dotyka emocji. Muzyka odkrywa nowe wymiary wrażliwości, podsuwa tropy, z których każdy może zaprowadzić nas na własną ścieżkę. Wierzymy, że ta podróż poszerza horyzonty, a od zachwytu dzielą nas tylko ciekawość i otwartość.

Cykl Sacrum Profanum: Interakcje powstał na przecięciu pomysłów zespołu festiwalowego oraz krakowskiego środowiska muzyki nowej, które konsekwentnie wspieramy od lat. Kluczową rolę odgrywa w nim Spółdzielnia Muzyczna – zespół muzyki współczesnej nagrodzony w tym sezonie przez Fundację Ernsta von Siemensa. Do Interakcji zaprosiliśmy także Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna, który to samo wyróżnienie otrzymał rok wcześniej. Budujemy ten cykl z młodymi i prężnie działającymi zespołami w partnerstwie, tworząc przestrzeń współpracy, rozwoju i prezentowania autorskiej wizji muzyki nowej, mieniącej się wieloma kolorami. Swobodnie podróżując po terenach klasyki XX wieku, odrywamy się od tradycyjnej edukacji muzycznej, żeby eksplorować muzykę elektroniczną, ambientową, konfrontować się z tekstem, obrazem i szukać własnej tożsamości w chaotycznym teraz.

Czego możemy się spodziewać? Eklektyzmu, synestezji i spółdzielczości. Zacierania granic między alternatywą a klasyką (Shlomowitz, Mantovani), na przecięciu ze swobodną improwizacją (Glojnarić). Ekspresyjnych postmodernistów (Mykietyn, Saunders) obok wysublimowanych brzmieniowo spektralistów (Haas, Murail). Melancholijnego litewskiego minimalizmu w programie inspirowanym spacerami po opustoszałym wskutek lockdownu mieście. Premierowych kompozycji nestora polskiej awangardy Zygmunta Krauzego i twórczo do tego nurtu nawiązującego Pawła Malinowskiego. A w ostatniej Interakcji usłyszymy wielokrotnie nagradzaną i ekwilibrystyczną kompozycję Not I Agaty Zubel w wykonaniu samej kompozytorki!

Cykl Sacrum Profanum: Interakcje to preteksty do czterech spotkań wokół muzyki. Przygotowaliśmy je w nawiązaniu do zeszłorocznej serii Post Scriptum, ale także cyklu Ars Moderna Spółdzielni Muzycznej. Wspólnie dbamy o regularną obecność repertuaru współczesnego na koncertach w Krakowie. Program jest nie tylko przekrojowy, ale też iście gwiazdorski — prezentuje najważniejsze głosy w muzyce współczesnej. Przed nami wspólny czas z kompozycjami kobiet (Saunders, Zubel, Glojnarić, Martinaitytė, Bauckholt) i mężczyzn (Blecharz, Shlomowitz, Mykietyn, Digimas, Cage) poprzedzony rozmowami z ludźmi kultury. A po koncertach, razem z muzykami, czekamy na Interakcje!

 

Martyna Zakrzewska (Spółdzielnia Muzyczna)

Krzysztof Pietraszewski (Sacrum Profanum)