Po raz kolejny listopad upłynie w Krakowie pod znakiem eksperymentu, doświadczania nowych emocji i odkrywania nieznanego. Do miasta wraca festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum!
Twórczość skrywająca się pod pojęciem „muzyki współczesnej” w powszechnej opinii uchodzi za trudną w odbiorze. Krakowski festiwal od ponad 20 lat zadaje kłam tym przekonaniom prezentując dokonania wybitnych artystów zeszłego stulecia oraz dzieła młodych przedstawicieli sztuki kompozytorskiej w świeżej, często zaskakującej oprawie oraz w szczególnych lokalizacjach. Niestrudzenie wprowadzając muzykę nową w tkankę naszego wiekowego miasta udowadnia również, że odbiorcą awangardowej twórczości może być każdy, także najmłodsi – dzieci i młodzież. Otwarciu na nastoletnich odbiorców sprzyja również temat tegorocznej edycji: po zeszłorocznym Multiwersum festiwal nadal podąża w kierunku kultury popularnej, a w centrum tegorocznego programu znajdzie się ludzki głos. Obok śpiewanych historii inspirowanych twórczością bardów i minstreli pojawią się również piosenki inspirowane treściami internetowymi, opowiadające o naszej współczesnej codzienności.
Z myślą o przybliżaniu muzyki nowej młodym KBF, organizator festiwalu Sacrum Profanum, przygotował szereg działań edukacyjnych: warsztaty, spotkania, konspekty lekcji i karty z kreatywnymi zadaniami. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą wydarzeń towarzyszących festiwalowi oraz do odkrywania nowych przestrzeni, zarówno tych namacalnych, fizycznych, jak i emocjonalnych, intelektualnych, kulturalnych.
Do zobaczenia na festiwalu Sacrum Profanum!
Warsztaty
Eksperymentuj! w Aptece Designu
Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania z dźwiękiem bez uprzedzeń, z otwartością na przypadek i efekt samego eksperymentu. Wydarzenie dla osób w wieku od 16 lat i wyżej.
Zapraszamy osoby, które mają w sobie ciekawość; nie trzeba być muzykiem/muzyczką, artystką/artystą dźwiękowym, aby wziąć udział w wydarzeniu. Wszyscy są mile widziani, niezależnie od poziomu (muzycznego) zaawansowania.
Eksperymentujemy w obrębie umownych gatunków takich jak ambient, techno, noise i okolic.
Na osoby biorące udział w wydarzeniu czekają̨ trzy strefy: strefa eksperymentu elektroakustycznego, strefa elektroniczna zawierająca urządzenia modularne, semi-modularne, groveboxy, syntezatory oraz strefa wirtualna, czyli działania z użyciem profesjonalnych bibliotek instrumentów wirtualnych (w tym orkiestrowych).
Będzie głośno! Warto mieć w pogotowiu zatyczki do uszu.
Udział w wydarzeniu wiąże się z udzieleniem zgody na fotografowanie/filmowanie oraz rozpowszechnianie wizerunku w celach promocyjnych wydarzenia.
Czas trwania: 11:00 – 13:00.
Warsztaty przeznaczone są dla osób od 18. roku życia.
Koszt warsztatów to 50 zł od osoby. Liczba miejsc jest ograniczona.
Zajęcia potrwają 2 godziny.
Prowadzenie: Jędrzej Siwek
Kiedy i gdzie: 9 listopada 2024, godz. 11.00, Apteka Designu, ul. Kopernika 19A
Zapisy: bilety na warsztaty w cenie 50 zł od osoby są do pobrania na stronie kbfbilety.krakow.pl (LINK)
Spotkania w szkołach
Zaproś festiwal Sacrum Profanum do swojej szkoły. Spotkania dla uczniów szkół ponadpodstawowych z dyrektorem artystycznym
Pragniemy zaproponować uczniom wyjątkowe spotkanie z Krzysztofem Pietraszewskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Sacrum Profanum. Podczas zajęć znawca muzyki XX i XXI wieku przybliży ideę festiwalu, opowie o fascynującej historii rozwoju muzyki współczesnej, przedstawi tegoroczny program wydarzenia, ale również wprowadzi szerzej w temat kultury współczesnej.
Po zeszłorocznym motywie przewodnim – multiwersum, festiwal nadal eksploruje temat kultury popularnej. W centrum programu jest głos – najwszechstronniejszy z instrumentów, najbardziej ludzki ze środków wyrazu, wreszcie nieraz najbardziej efektowny, nośnik emocji, a nade wszystko historii – jak pisze o nim Krzysztof Pietraszewski.
Prymat wieść będzie piosenka i jej różne oblicza: od melorecytacji nawiązujących do średniowiecznej tradycji bardów i minstreli, poprzez dawne pieśni gaelickie o szalonej miłości aż do kompozycji inspirowanych treściami internetowymi i codziennością, np. hot-dogami w Żabce. Podczas festiwalu nie zabraknie również trudnych pytań. Po co właściwie są piosenki? Czy warto w dzisiejszym świecie, zdominowanym technologią i kulturą dostępną od ręki, tworzyć jeszcze nowe kompozycje? I po co wykonywać muzykę na żywo? Dla dyrektora artystycznego Sacrum Profanum muzyka najnowsza jest zawsze punktem wyjścia do rozważań na temat współczesnego świata i naszej w nim obecności.
Prowadzenie: Krzysztof Pietraszewski
Kiedy i gdzie: spotkanie z dyrektorem artystycznym odbędzie się w Państwa szkole we wspólnie ustalonym terminie i czasie.
Termin można wybrać z dostępnych poniżej, w godzinach 9.00-12.00:
15.10., wtorek
16.10, środa
17.10., czwartek
18.10., piątek
22.10., wtorek
23.10., środa
24.10., czwartek
29.10., wtorek
Czas trwania: zajęcia trwać będą jedną godzinę lekcyjną.
Zapisy: zgłoszenia (z podaniem terminu, nazwą szkoły i klasy oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna grupy) należy wysłać na adres: elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl
Na zgłoszenia czekamy do 15 października 2024 roku. Udział w lekcji jest bezpłatny. O przyjęciu rezerwacji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Scenariusze lekcji
Wszystkich nauczycieli, pedagogów, edukatorów serdecznie zapraszamy do korzystania ze scenariuszy lekcji powstałych specjalnie z okazji trzech kolejnych edycji festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Ich autorami są krakowskie nauczycielki i krakowscy nauczyciele, wyróżniani za swoją edukacyjną pasję, a treść każdego z konspektów jest zgodna z podstawą programową.
Podczas festiwalu w 2023 roku przyglądaliśmy się pojęciu multiwersum – zjawisku wielu współistniejących światów, przestrzeni czy wymiarów. W scenariuszu Multiwersum, czyli wieloświaty, przeznaczonym dla uczniów szkół średnich, ta myśl przewodnia stanowi punkt wyjścia do zastanowienia się, a także odpowiedzenia sobie na pytania: „Kim jestem w świecie?” i „Kim jestem dla innych?”. Magdalena Boczar, autorka konspektu, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog szkolny, zawodowo związana z X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zauważa bowiem, że każdy z nas w swoim życiu pełni rozmaite role i funkcjonuje w różnych przestrzeniach społecznych. Konspekt można wykorzystać na godzinie wychowawczej lub podczas spotkania młodzieży z psychologiem lub pedagogiem.
SP23 Godzina wychowawcza szkoła średnia – KLIK
Sacrum Profanum 2022 w szczególny sposób skupiało się na różnych, czasami niestandardowych czy też nieklasycznych sposobach wydobycia dźwięku oraz na możliwościach brzmieniowych instrumentów. Konspekt Fale stojące, czyli o słuchaniu dźwięków przeznaczony na zajęcia z fizyki dla uczniów szkoły średniej przedstawia charakterystykę dźwięku wydawanego przez wybrane źródła oraz wyjaśnia jakie tony harmoniczne i dlaczego mogą być generowane w niektórych instrumentach muzycznych. Autorką scenariusza jest Jadwiga Bendo, dyplomowana nauczycielka fizyki w liceum ogólnokształcącym, egzaminator egzaminu maturalnego z fizyki, autorka i recenzentka materiałów edukacyjnych.
SP22 Fizyka szkoła średnia – KLIK
Uczniom klas 4 i 5 szkoły podstawowej proponujemy wesołą lekcję matematyki inspirowaną festiwalem. Autorem konspektu Ile kosztuje bilet na festiwal muzyki współczesnej?Zabawy matematyczne wokół Festiwalu Sacrum Profanum jest mgr inż. Rafał Ciuruś, nauczyciel informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Politechniki Krakowskiej. Scenariusz w pomysłowy sposób łączy naukę dodawania, liczenia i mnożenia z wiedzą o Sacrum Profanum. Z jego pomocą można rozwijać dzieci zarówno w kierunku ścisłym, jak i poszerzać ich horyzonty kulturalne i wrażliwość estetyczną.
SP22 Matematyka szkoła podstawowa – KLIK
Czym jest dojrzałość – pytało Sacrum Profanum w 2021 roku. Pytanie takie zadaje również uczniom klas szkoły średniej Autorka konspektu Dojrzej do dojrzałości, czyli kilka słów o tym, co znaczy dzisiaj być dojrzałym. Anna Słowikowska-Bogacka, dyplomowana nauczycielka języka polskiego, filozofii i etyki uhonorowana w październiku 2019 roku nagrodą „Krakowski nauczyciel z pasją” dzieli się w scenariuszu także wnioskami z własnych przeprowadzonych z młodzieżą zajęć. Konspekt można wykorzystać zarówno w ramach języka polskiego, jak i podczas godziny wychowawczej.
Scenariusz SP21 Język polski szkoła średnia – KLIK
Marię Wosiek, koncertującą pianistkę i nauczycielkę prowadzącą klasy fortepianu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce program festiwalu Sacrum Profanum 2021 zainspirował do stworzenia edukacyjnego projektu uczniowskiego pt. Wydarzenia kulturalne regionu w perspektywie równouprawnienia płci. Konspekt jest kompletnym opisem zajęć, ale otwartym na modyfikacje i indywidualne podejście każdego nauczyciela. Sam projekt porusza ważkie tematy: mówi o równouprawnieniu i równości, uczy szukania informacji w sprawdzonych źródłach, rozwija wrażliwość społeczną i kulturową młodzieży. Maria Wosiek za swoje zaangażowanie otrzymała w 2015 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa oraz odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów 8 klasy szkoły podstawowej.
SP21 Szkoła podstawowa – KLIK
Zachęcamy do pobierania scenariuszy. Mamy nadzieję, że będą one dodatkową inspiracją w Państwa pracy z dziećmi i młodzieżą.
Karty Odkryj Kraków edycja Sacrum Profanum
Odkryj Kraków i muzykę współczesną!
Czy wiekowy Kraków może zaskoczyć najmłodszych? Czym muzyka współczesna różni się od muzyki dawnej? Czy w koncertach np. Spółdzielni Muzycznej mogą uczestniczyć dzieci? Na czym kiedyś i na czym obecnie słucha się muzyki? Z pomocą w odpowiedzi na te pytania przychodzi specjalna edycja kart „Odkryj Kraków”, dzięki którym otwieramy drzwi do… festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum. I tak jak twórcy i wykonawcy festiwalu poszukują nowych i ciekawych współbrzmień, tak i my, równie ciekawi, zapraszamy Was do udania się na poszukiwanie dźwięków. Przekonajcie się sami, jak brzmi nasze miasto, jaki kolor ma muzyka i co to takiego jest fonograf. Podążajcie za wskazówkami, szukajcie nowych ścieżek, budujcie swoją drogę i sprawcie, by Kraków i muzyka współczesna odkryły przed Wami całe swoje piękno i bogactwo!
Karty Odkryj Kraków – Sacrum Profanum powstała z okazji Festiwalu Sacrum Profanum 2021.
Karty Odkryj Kraków Sacrum Profanum – KLIK