Organizatorzy




We wrześniu przychodzi nowe! Dla wielu to przede wszystkim moment rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W Krakowie to również czas eksperymentu, doświadczania nowych emocji, odkrywania nieznanego – wszystko za sprawą festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum!
Twórczość skrywająca się pod pojęciem „muzyki współczesnej” w powszechnej opinii uchodzi za trudną w odbiorze, niezrozumiałą czy przekombinowaną. Krakowski festiwal od 20 lat zadaje kłam tym przekonaniom, prezentując dokonania wybitnych artystów zeszłego stulecia oraz dzieła młodych przedstawicieli sztuki kompozytorskiej w świeżej, często zaskakującej oprawie oraz w szczególnych lokalizacjach. Niestrudzenie wprowadzając muzykę nową w tkankę naszego miasta, udowadnia, że odbiorcą awangardowej twórczości może być każdy, także dzieci i młodzież. Z myślą o tej właśnie grupie odbiorców KBF, organizator festiwalu Sacrum Profanum, przygotował szereg działań edukacyjnych: warsztaty, spacery, konspekty lekcji i karty z kreatywnymi zadaniami.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą wydarzeń towarzyszących festiwalowi oraz do wspólnego z dziećmi i młodzieżą odkrywania nowych przestrzeni, zarówno tych namacalnych, fizycznych, jak i emocjonalnych, intelektualnych, kulturalnych.
Do zobaczenia na festiwalu Sacrum Profanum!
Warsztaty dla dzieci
Dźwięk – a co to takiego? Warsztaty dla dzieci
Skąd się bierze dźwięk? Czy dźwięk można zobaczyć? Po co nam szum? Zapraszamy serdecznie na warsztaty, podczas których prowadząca oraz dzieci wspólnie poszukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Razem odkryją naturę i pochodzenie dźwięków, posłuchają kompozycji na bardzo nietypowe instrumenty i zastanowią się, co jeszcze jest muzyką, a co już nią nie jest. Uczestnicy podczas zabawy dowiedzą się, czym są fale Martenota, jak brzmi cytra i o co właściwie chodzi w muzyce współczesnej.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Prowadzenie: Anna Kurda
Kiedy i gdzie: 3 września 2022, godz. 10.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Zapisy: bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie kbfbilety.krakow.pldostępne od 29.08.2022
Karta Odkryj Kraków – edycja Sacrum Profanum
Odkryj Kraków i muzykę współczesną!
Czym muzyka współczesna różni się od muzyki dawnej? Czy w koncertach np. Spółdzielni Muzycznej mogą uczestniczyć dzieci? Na czym kiedyś, a na czym obecnie słucha się muzyki? Udzielić odpowiedzi na te pytania pomoże specjalna edycja kart Odkryj Kraków, dzięki którym otwieramy drzwi do festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum.
Tak jak twórcy i wykonawcy festiwalu poszukują nowych i ciekawych współbrzmień, tak i my, równie ciekawi, zapraszamy Was do udania się na poszukiwanie dźwięków. Przekonajcie się sami, jak brzmi nasze miasto, jaki kolor ma muzyka i co to takiego jest fonograf. Podążajcie za wskazówkami, szukajcie nowych ścieżek, budujcie swoją drogę i sprawcie, by Kraków i muzyka współczesna odkryły przed Wami całe swoje piękno i bogactwo!
Karta Odkryj Kraków – Sacrum Profanum powstała z okazji festiwalu Sacrum Profanum 2021.
Spacer Odkryj Kraków
Muzyczne ciekawostki Krakowa, spacer dla rodzin
Spacer w tle festiwalu Sacrum Profanum to próba nawiązania do tradycji, ale nie zabraknie tam także nutki nowoczesności. To spacer, którego myślą przewodnią będzie muzyka, ale w szerszym spojrzeniu. Bo czym jest muzyka, jak nie zespołem – instrumentów, dźwięków, grajków, ale może też i innych bodźców, o których czasem nie pomyślelibyśmy jak o muzyce.
Spacer zaczniemy od Wieży Ratuszowej, która leży w sąsiedztwie pewnej piwnicy, gdzie króluje muzyka, a jednym z jej twórców był... a to już niespodzianka!
Poznajmy muzyczne ciekawostki Krakowa.
Prowadzenie: Anna Stępień
Start: Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym
Kiedy:
Spacer przeznaczony dla rodzin.
Zapisy: bezpłatne wejściówki na KBF: BILETY – dostępne od 29.08.2022
Scenariusze lekcji
Wszystkich nauczycieli, pedagogów, edukatorów serdecznie zapraszamy do korzystania ze scenariuszy lekcji powstałych specjalnie z okazji dwóch kolejnych edycji festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Ich autorami są krakowskie nauczycielki i krakowscy nauczyciele, wyróżniani za swoją edukacyjną pasję, a treść każdego z konspektów jest zgodna z podstawą programową.
Sacrum Profanum 2022 w szczególny sposób skupia się na różnych, czasami niestandardowych czy też „nieklasycznych”, sposobach wydobycia dźwięku oraz na możliwościach brzmieniowych instrumentów. Konspekt Fale stojące, czyli o słuchaniu dźwięków przeznaczony na zajęcia z fizyki dla uczniów szkoły średniej przedstawia charakterystykę dźwięku wydawanego przez wybrane źródła oraz wyjaśnia, jakie tony harmoniczne i dlaczego mogą być generowane w niektórych instrumentach muzycznych. Autorką scenariusza jest Jadwiga Bendo, dyplomowana nauczycielka fizyki w liceum ogólnokształcącym, egzaminatorka egzaminu maturalnego z fizyki, autorka i recenzentka materiałów edukacyjnych.
SP22 Fizyka szkoła ponadpodstawowa - POBIERZ
Uczniom klas 4 i 5 szkoły podstawowej proponujemy wesołą lekcję matematyki inspirowaną festiwalem. Autorem konspektu Ile kosztuje bilet na festiwal muzyki współczesnej?Zabawy matematyczne wokół festiwalu Sacrum Profanum jest mgr inż. Rafał Ciuruś, nauczyciel informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Politechniki Krakowskiej. Scenariusz w pomysłowy sposób łączy naukę dodawania czy mnożenia z wiedzą o Sacrum Profanum. Z jego pomocą można zarówno rozwijać umiejętności dzieci w kierunku ścisłym, jak i poszerzać ich horyzonty kulturalne i wrażliwość estetyczną.
SP22 Matematyka szkoła podstawowa - POBIERZ
Czym jest dojrzałość? – zastanawiali się organizatorzy Sacrum Profanum w 2021 roku. To samo pytanie zadaje uczniom szkoły średniej autorka konspektu Dojrzej do dojrzałości, czyli kilka słów o tym, co znaczy dzisiaj być dojrzałym. Anna Słowikowska-Bogacka, dyplomowana nauczycielka języka polskiego, filozofii i etyki uhonorowana w 2019 roku nagrodą „Krakowski nauczyciel z pasją” dzieli się w scenariuszu także wnioskami z własnych przeprowadzonych z młodzieżą zajęć. Konspekt można wykorzystać zarówno w ramach lekcji języka polskiego, jak i podczas godziny wychowawczej.
SP21 Język polski szkoła ponadpodstwowa - POBIERZ
Marię Wosiek, koncertującą pianistkę i nauczycielkę prowadzącą klasy fortepianu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce, program festiwalu Sacrum Profanum 2021 zainspirował do stworzenia edukacyjnego projektu uczniowskiego pt. Wydarzenia kulturalne regionu w perspektywie równouprawnienia płci. Konspekt jest kompletnym opisem zajęć, ale otwartym na modyfikacje i indywidualne podejście każdego nauczyciela. Sam projekt porusza ważkie tematy: mówi o równouprawnieniu i równości, uczy szukania informacji w sprawdzonych źródłach, rozwija wrażliwość społeczną i kulturową młodzieży. Maria Wosiek za swoje zaangażowanie otrzymała w 2015 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa oraz odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów 8 klasy szkoły podstawowej.
SP21 Godzina wychowawcza szkoła podstawowa - POBIERZ
Zachęcamy do pobierania scenariuszy. Mamy nadzieję, że będą one dodatkową inspiracją w Państwa pracy z dziećmi i młodzieżą.