Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Zygmunt Krauze

Jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki zostały docenione szeregiem nagród i wyróżnień, na czele z francuskimi odznaczeniami: Orderem Narodowym Legii Honorowej (2007) i tytułem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury (1984).

Przez ponad dekadę mieszkał w Paryżu, gdzie zarówno tworzył swoje kompozycje, jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej, pełniąc m.in. funkcję doradcy artystycznego Institut de recherche et coordination acoustique/musique (Ircam). W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM).

Od 2011 roku Zygmunt Krauze jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 został nagrodzony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. W listopadzie 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej doceniając wybitne zasługi Zygmunta Krauze dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, odznaczył kompozytora Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krauze od wielu lat współpracuje z czołowymi uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych (Yale, Colombia, Indiana i University of Southern California), w Korei Południowej (Keimyung University w Daegu), w Chinach (Centralne Konserwatorium Muzyczne w Pekinie i w Chengdu) i z Academy for Performing Arts w Hongkongu.