Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2022

Zbigniew Karkowski

Zbigniew Karkowski (urodzony w 1958 roku) był polskim muzykiem eksperymentalnym i kompozytorem. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gothenburgu w Szwecji, estetykę muzyki nowoczesnej na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu w Gothenburgu, oraz muzykę komputerową na Uniwersytecie Technologii w Chalmers.

Po zakończeniu studiów w Szwecji pojechał na rok studiować sonologię w Królewskim Konserwatorium Muzycznym Hague w Holandii. Podczas swojej edukacji brał udział w masterclassach organizowanych przez Centre Acanthes w Awinionie i Aix-en-Provence we Francji, uczył się od Iannisa Xenakisa, Oliviera Messiaena, Pierre’a Bouleza, Georgesa Aperghisa i innych.


Pracował zarówno jako kompozytor muzyki akustycznej i elektroakustycznej. Pisał utwory orkiestrowe dla Gothenburskiej Orkiestry Symfonicznej, oraz utwory operowe i kameralne, wykonywane przez profesjonalne ensemble w Szwecji, Polsce, Szwajcarii i Niemczech.

U boku Edwina van der Heide i Atau Tanaka założył Sensorband. Podczas występów swojego elektroakustycznego trio Karkowski „grał na swoim instrumencie poruszające rękami w przestrzeni, przecinając niewidzialne promienie podczerwieni, zainstalowane na podwyższeniu” (Tanaka 2012).

Karkowski żył i pracował w Tokyo przez ostatnie lata swojego życia, był aktywnym członkiem undergroundowej noise’owej sceny miasta. Zmarł na raka trzustki w Grudniu 2013 roku.