Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2022

Mario Diaz de Leon

Mario Diaz de Leon jest nowojorskim kompozytorem, wykonawcą i nauczycielem, którego repertuar obejmuje muzykę współczesną, eksperymentalną muzykę elektroniczną, ekstremalny metal i muzykę improwizowaną.


Artysta urodził się w amerykańskim stanie Minnesota w 1979 roku. Zanim rozpoczął edukację muzyczną w Konserwatorium w Oberlinie, dał się poznać jako gitarzysta lokalnych zespołów grających hardcore punk i metal. W czasie swoich studiów zgłębiał muzykę elektroniczną i kompozycję. Od 2004 roku mieszka w Nowym Jorku. W 2013 roku obronił doktorat z kompozycji muzycznej na Uniwersytecie Columbia.
Artysta jest znany z odważnego łączenia instrumentów akustycznych i elektroniki. Jego kompozycje trafiły na szereg wydawnictw, często produkowanych we współpracy z International Contemporary Ensemble (ICE). Debiutancki album muzyka zatytułowany Enter Houses Of trafił na półki w 2009 roku nakładem wytwórni Tzadik Johna Zorna. Sześć lat później poznaliśmy drugi album artysty – The Soul Is the Arena – opublikowany przez wytwórnię Denovali. „New Yorker Magazine” uznał to wydawnictwo za jedno z ważniejszych nagrań 2015 roku.
W latach 2012-2016 Mario Diaz de Leon koncertował na całym świecie ze swoim solowym projektem elektronicznym Oneirogen, zarejestrował także trzy albumy długogrające i dwie epki, wydane nakładem wytwórni Denovali. Obecnie jest frontmanem metalowego zespołu Luminous Vault, gdzie występuje jako wokalista i gitarzysta. Występuje także u boku Jeremiaha Cymermana i Toby’ego Drivera w ramach tria Bloodmist, zajmującego się improwizacją muzyki elektroakustycznej.