Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2021

Sacrum Profanum: Dojrzałość i Post Scriptum

2021-10-03

W środę 29 września rozpoczyna się kolejna, 19. już edycja festiwalu Sacrum Profanum. W ciągu pięciu dni festiwalowych zaplanowano osiem wydarzeń. To nie wszystko – w ramach cyklu Sacrum Profanum: Post Scriptum do końca roku odbędą się jeszcze trzy koncerty, które stanowią uzupełnienie tegorocznej „Dojrzałości”. Pierwszy z nich już 20 października.

Środowa inauguracja festiwalu odbędzie się w Teatrze Łaźnia Nowa, gdzie zobaczymy prapremierę „Purification” – wspólnego spektaklu Katarzyny Kalwat i Agaty Zubel pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Bauera. Już w czwartek natomiast inspirowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego koncert Trzy kolory w wykonaniu Apartment House. Usłyszymy w nim zestawienie takich klasyków, jak Strawiński czy Messiaen ze współczesnym bohaterem awangardy, za jakiego bez wątpienia uchodzi Jim O’Rourke.

Kolejny dzień festiwalowy przyniesie spotkanie pianistki Martyny Zakrzewskiej z niezwykle wymagającą twórczością legendarnej krakowskiej kompozytorki Barbary Buczek (Akordy ezoteryczne), a także koncert z twórczością trójki niezwykłych postaci: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Pawła Szymańskiego (Muzyka niedawna). Sobota na festiwalu Sacrum Profanum zostanie w całości poświęcona muzycznym interpretacjom twórczości Stanisława Lema (LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny oraz Summa Lemmologiae), wpisując się w obchody 100. rocznicy jego urodzin, a na finał w niedzielę 3 października usłyszymy tytułową ~dojrzałośćoraz specjalny rocznicowy koncert Arditti Quartet.

Do końca 2021 roku czekają nas dodatkowo trzy koncerty, które wpiszą się w program minicyklu zatytułowanego „Sacrum Profanum: Post Scriptum”. Już 20 października pierwszy z nich, czyli recital fortepianowy Reinholda Friedla Execution of Intelligence. Punktem wyjścia dla programu koncertu Friedla – znanego już dobrze publiczności festiwalu Sacrum Profanum tak z koncertów solowych (fortepian preparowany), jak i z występów z zespołem zeitkratzer – będzie tytułowa kompozycja Zbigniewa Karkowskiego. To prawdopodobnie ostatni utwór instrumentalny tego związanego z Krakowem kompozytora, który nie doczekał się jeszcze premiery. Kontekst do tego wydarzenia stworzą trzy utwory zbudowane jedynie z trzech dźwięków: Unstern! Sinistre, disastro Franza Liszta, Musica ricercata II György’ego Ligetiego oraz Ten-Thirty Terre Thaemlitz.

Drugim z koncertów cyklu będzie Wir spektralizmu, który zaplanowano na 14 listopada. Na program koncertu, który wykona Spółdzielnia Muzyczna, złożą się: Vortex Temporum, czyli opus magnum Gérarda Griseya i zarazem jeden z najważniejszych utworów gatunku, oraz Agnus Dei Horațiu Rădulescu, kompozytora, który zasłynął „dźwiękowymi ikonami”, tym razem w wersji na dwoje skrzypiec.

Sacrum Profanum: Post Scriptum zakończy Bad Acid Trip, który Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble wykona 17 grudnia. „Professor Bad Trip” to epicki cykl trzech utworów kameralnych Fausto Romitellego napędzanych LSD i inspirowanych dokonaniami i twórczością największych sympatyków tej odurzającej substancji: obrazami Francisa Bacona, poezją Allena Ginsberga, Henriego Michaux oraz specjalisty od narkotycznych eksperymentów – Timothy’ego Leary’ego. Nie sposób nie usłyszeć też wpływów psychodelicznego rocka lat 70. i 80. czy muzyki tworzonej w tym czasie przez Milesa Davisa. Kompozycje są także swoistym zwierciadłem, w którym przegląda się ich twórca. Koncert otworzy Fondamenta austriackiej kompozytorki Olgi Neuwirth, utwór zadedykowany rosyjsko-amerykańskiemu poecie i nobliście Josifowi Brodskiemu.

Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

WSZYSTKIE KONCERTY SACRUM PROFANUM 2020 DOSTĘPNE PRZEZ ROK OD PREMIERY

ZOBACZ CAŁY FESTIWAL SACRUM PROFANUM 2020 TYLKO NA PLAY KRAKÓW

KARNET

150 zł

Nie obejmuje spektaklu Purification i koncertów Akordy Ezoteryczne i ~dojrzałość.

Kup karnet