Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2022

Czas ptaków, ludzi i wielorybów

2021-10-28
14 listopada w ICE Kraków kolejny koncert w ramach Sacrum Profanum: Post Scriptum. Poprzez „Wir spektralizmu”, wejdziemy głęboko w dźwięk, poznamy i usłyszmy jego istotę. Za mistrzów obierzemy Gérarda Griseya i Horația Rădulescu, twórców nieodmiennie ze spektralizmem związanych, za przewodników zaś – Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble.

Wspomniani kompozytorzy należą do różnych narodowości, ale obaj reprezentują francuską szkołę tego nurtu. Rădulescu z uwagi na pochodzenie mylnie bywa wiązany z rumuńskim odłamem, którego obszerną prezentację usłyszeliśmy już w 2017 roku na pamiętnym koncercie festiwalu Sacrum Profanum (Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram). Czas sprawdzić i usłyszeć tę drugą stronę i rozstrzygnąć spór w doktrynie! Spektralizm jest modelowaniem rozmaitych elementów muzyki (formy, przebiegów czasowo-rytmicznych, harmonii, barwy) na wzór struktur odnajdywanych w naturze samego dźwięku, widocznych na spektrogramach.

Vortex Temporum to opus magnum Griseya i jeden z najważniejszych utworów gatunku. Cechują go złożony puls, wysublimowane współbrzmienia i szeroka ewolucja barw. Wszystko to często ukazane niczym pod mikroskopem, w skupieniu i powiększeniu, żebyśmy mogli wniknąć głębiej w dźwięk. Kompozytor uważał, że „Vortex Temporum” czasu sprawia, iż poczucie czasu zostaje zaburzone, zakrzywione umożliwiając przeżywanie go na niedostępne sposoby, nazywając je „czasem ptaków, ludzi i wielorybów”. Jak wyjaśnia, w drugiej części chciał „stworzyć w powolnym przebiegu wrażenie zawrotnego ruchu sferycznego. Wznoszące się ruchy spektrów, osadzenie ich podstaw w chromatycznym opadaniu filtrowanym przez fortepian, wywołują coś w rodzaju podwójnej rotacji, nieustanny ruch okrężny wokół samych siebie”. Wielu znajduje w twórczości Griseya mistyczną aurę. To z pewnością muzyka o pojemnej duchowości, dlatego przed jej wykonaniem usłyszymy Agnus Dei Rădulescu, kompozytora, który zasłynął „dźwiękowymi ikonami”, tym razem w wersji na dwoje skrzypiec.

Na koncerty Sacrum Profanum: Post Scriptum zapraszają Miasto Kraków i KBF.
Bilety na koncert dostępne na https://kbfbilety.krakow.pl