Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2021

Czas ptaków, ludzi i wielorybów

2021-10-28
14 listopada w ICE Kraków kolejny koncert w ramach Sacrum Profanum: Post Scriptum. Poprzez „Wir spektralizmu”, wejdziemy głęboko w dźwięk, poznamy i usłyszmy jego istotę. Za mistrzów obierzemy Gérarda Griseya i Horația Rădulescu, twórców nieodmiennie ze spektralizmem związanych, za przewodników zaś – Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble.

Wspomniani kompozytorzy należą do różnych narodowości, ale obaj reprezentują francuską szkołę tego nurtu. Rădulescu z uwagi na pochodzenie mylnie bywa wiązany z rumuńskim odłamem, którego obszerną prezentację usłyszeliśmy już w 2017 roku na pamiętnym koncercie festiwalu Sacrum Profanum (Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram). Czas sprawdzić i usłyszeć tę drugą stronę i rozstrzygnąć spór w doktrynie! Spektralizm jest modelowaniem rozmaitych elementów muzyki (formy, przebiegów czasowo-rytmicznych, harmonii, barwy) na wzór struktur odnajdywanych w naturze samego dźwięku, widocznych na spektrogramach.

Vortex Temporum to opus magnum Griseya i jeden z najważniejszych utworów gatunku. Cechują go złożony puls, wysublimowane współbrzmienia i szeroka ewolucja barw. Wszystko to często ukazane niczym pod mikroskopem, w skupieniu i powiększeniu, żebyśmy mogli wniknąć głębiej w dźwięk. Kompozytor uważał, że „Vortex Temporum” czasu sprawia, iż poczucie czasu zostaje zaburzone, zakrzywione umożliwiając przeżywanie go na niedostępne sposoby, nazywając je „czasem ptaków, ludzi i wielorybów”. Jak wyjaśnia, w drugiej części chciał „stworzyć w powolnym przebiegu wrażenie zawrotnego ruchu sferycznego. Wznoszące się ruchy spektrów, osadzenie ich podstaw w chromatycznym opadaniu filtrowanym przez fortepian, wywołują coś w rodzaju podwójnej rotacji, nieustanny ruch okrężny wokół samych siebie”. Wielu znajduje w twórczości Griseya mistyczną aurę. To z pewnością muzyka o pojemnej duchowości, dlatego przed jej wykonaniem usłyszymy Agnus Dei Rădulescu, kompozytora, który zasłynął „dźwiękowymi ikonami”, tym razem w wersji na dwoje skrzypiec.

Na koncerty Sacrum Profanum: Post Scriptum zapraszają Miasto Kraków i KBF.
Bilety na koncert dostępne na https://kbfbilety.krakow.pl


Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

WSZYSTKIE KONCERTY SACRUM PROFANUM 2020 DOSTĘPNE PRZEZ ROK OD PREMIERY

ZOBACZ CAŁY FESTIWAL SACRUM PROFANUM 2020 TYLKO NA PLAY KRAKÓW

KARNET

150 zł

Nie obejmuje spektaklu Purification i koncertów Akordy Ezoteryczne i ~dojrzałość.

Kup karnet