Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2022

Bilety na festiwal już w sprzedaży!

2021-09-08

Już dzisiaj do sprzedaży trafiają bilety na 19. edycję Festiwalu Sacrum Profanum. Tegoroczne wydarzenie, które odbędzie się pod hasłem „Dojrzałość”, to naturalna kontynuacja programu z 2020 roku, czyli „Młodości”, ale w programie nie zabraknie również koncertów wpisujących się w obchody Roku Lema. Wszystkie koncerty w ramach Sacrum Profanum odbędą na żywo z publicznością, a sam festiwal potrwa od 29 września do 3 października 2021 w Krakowie. Bilety są dostępne na www.kbfbilety.krakow.pl

W tym roku do znanych lokalizacji koncertów – takich jak ICE Kraków czy Teatr Łaźnia Nowa – dołączają również te mniej oczywiste: gmach Muzeum Narodowego oraz Aula Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie znalazł się także koncert, którego lokalizacja pozostanie nieznana do ostatniej chwili. „Akordy ezoteryczne” – recital Martyny Zakrzewskiej prezentujący twórczość wybitnej Barbary Buczek, której utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania – odbędzie się jako „secret show” z limitowaną liczbą wejściówek!

W repertuarze tegorocznej, 19. już edycji festiwalu zestawiamy młodą belgijską kompozytorkę Mayę Verlaak z Olivierem Messiaenem, alternatywno-awangardowego gitarzystę, producenta i kompozytora Jima O’Rourke’a z Igorem Strawińskim, a także konceptualną twórczynię i kuratorkę Ryoko Akama z Antonem Webernem. W taki sposób – na bazie trzech muzycznych tradycji: klasycznej, współczesnej i awangardowej – zbudowaliśmy program kolejnego koncertu: Trzy kolory.Jego tytuł nie jest przypadkowy – to nawiązanie wprost do twórczości i symboliki Krzysztofa Kieślowskiego. Z kolei w koncercie ~dojrzałość nową kompozycję Olego Hübnera zainspirowaną czasem izolacji, pandemii, przyspieszonym dojrzewaniem w obliczu wyzwań oraz domową sonosferą zestawimy z klasykami muzyki współczesnej, takimi jak Pauline Oliveros czy La Monte Younga. Otwarcie festiwalu to natomiast Purifiction (komunikowane wcześniej jako „3_100”) -spektakl Katarzyny Kalwat z muzyką Agaty Zubel,którego pokaz w ramach Festiwalu Sacrum Profanum jest pokazem przedpremierowym.

Koncertami LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny oraz Summa Lemmologiae festiwal Sacrum Profanum włącza się również w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. W roku poświęconym temu wyjątkowemu twórcy obok wydarzeń literackich, naukowych czy filozoficznych nie może też zabraknąć propozycji muzycznych. Przygotowane specjalnie dla Sacrum Profanum dwa programy z premierowymi kompozycjami wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble z sopranistką Joanną Freszel.

19. edycja Sacrum Profanum to także kilka ważnych jubileuszów. W koncercie Muzyka Niedawna obok Agaty Zubel oraz Pawła Szymańskiego wybrzmi również utwór Pawła Mykietyna, jednego z najważniejszych żyjących polskich kompozytorów. W 2021 roku Mykietyn świętuje 50. urodziny, a my chcemy tę rocznicę odnotować na festiwalu – stąd w programie Chóru Polskiego Radia jego najnowsza kompozycja. Zamówiony przez chór Chorał i kanon zostały oparte na wierszu Leyli Daryoush o zawiedzionej nadziei na nowe życie i rozpaczy matki nad stratą dziecka, napisanym do powstałej wcześniej melodii z finału spektaklu Wieczór Trzech Króli w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Na finał festiwalu zapraszamy na kolejny jubileusz, tym razem Arditti Quartet, który zagra specjalny rocznicowy koncert zatytułowany Arditti Quartet 47 ½ Anniversary. Usłyszymy wyłącznie kompozycje napisane dla Ardittich, co więcej absolutnie najważniejsze w ich dorobku wykonawczym lub najbliższe ich sercom. Już same nazwiska kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann – zapowiadają niezapomniany wieczór z tym, co najlepsze w muzyce współczesnej.

Na festiwal zapraszają Miasto Kraków i KBF.

Karnety festiwalowe w cenie 150 zł oraz bilety na poszczególne koncerty w cenach od 30 do 50 zł są dostępne na KBF : BILETY